StoryEditor

Mazowsze: Maszyny zielonkowe New Holland w akcji

New Holland informuje, że paleta maszyn zielonkowych w kolorze żółto-niebieskim pokrywa się już w 100% z dotychczasową ofertą maszyn Kongskilde (wcześniej JF Stoll). Maszyny sprzedawane są pod różnymi markami i oferowane są w dwóch niezależnych sieciach dilerskich.
04.06.2019., 23:06h
Maszyny New Holland podczas zbioru pasz zielonych mogliśmy podziwiać na pokazie zorganizowanym  w miejscowości Borki-Kosiorki na Mazowszu przy wsparciu dilera, firmy Księżopolski. Na polu pokazowym pracowała kosiarka dyskowa DiscCutter 280 P. Jej szerokość koszenia wynosi 2,77 m, a wyposażenie obejmowało palcowy spulchniacz pokosu. Wyróżnia ją centralne zawieszenie i hydro-pneumatyczne zabezpieczenie zapobiegające uszkodzeniom przy uderzeniu w przeszkodę. Na belce koszącej jest 7 dysków, na każdym z nich pracują dwa noże z układem szybkiej, beznarzędziowej wymiany. Belka kosząca składa się z modułów, więc w razie konieczności można wymienić tylko jeden element. 
Kosiarka prezentowana na pokazie miała dodatkowy siłownik hydrauliczny oferowany w wyposażeniu opcjonalnym. Dzięki niemu kosiarka ma aż 3 pozycje transportowe. Kosiarkę wyróżnia duży zakres regulacji szerokości pokosu od 1,2 do 2,5 m. Szeroki pokos przyspiesza przesychanie zielonki, co jest ważne przy niepewnej pogodzie. Spulchniacz palcowy ma mechaniczna regulację intensywności pracy w trzech zakresach. Oferta kosiarek New Holland obejmuje najprostsze i najlżejsze kosiarki z zawieszeniem bocznym, poprzez maszyny z zawieszeniem centralnym, zaczepiane na kombinacjach koszących kończąc. Kosiarki można wyposażyć w spulchniacz z palcami z tworzywa, z palcami z metalu, a także w zgniatacz pokosu w ogumowanymi walcami.

Kolejna maszyna pracująca na pokazie w miejscowości Borki-Kosiorki to przetrząsacz New Holland ProTed 760. Szerokość robocza maszyny wynosi 7,6 m, a materiał przemieszczany jest przez 6 wirników. Ich średnica wynosi 1,65 m, na każdym z nich jest 7 ramion zakończonych asymetrycznymi palcami sprężystymi. Kąt ich natarcia można zmieniać na ramionach odkręcając jedną śrubę. Kąt rozrzucania zielonki, czyli położenia całych wirników reguluje się w trzech zakresach na kołach podporowych. Kozioł zawieszenia przetrząsacza wyposażony jest w dwa amortyzatory, co zapewnia spokojną pracę na uwrociach i podczas pokonywania zakrętów. Przydatnym wyposażeniem pracującego na pokazach przetrząsacza był hydrauliczny mechanizm przestawiania maszyny do pracy przy miedzy. Zapobiega to wyrzucaniu zielonki poza granicę pola. New Hollnad informuje że przetrząsacz ProTed 760 wymaga do współpracy ciągnika o mocy min. 80 KM. 

Przetrząśnięta zielonka zgrabiana była w pokosy dwuwirnikową zgrabiarką ProRotor L640 T. Szerokość jej zgrabiania można regulować hydraulicznie w zakresie od 3,6 do 6,4 m. Maszyna formuje jeden pokos, jeśli wyposaży się ją w dodatkowy fartuch można formować dwa pokosy. ProRptor L640 to maszyna dedykowana na nierówne, pagórkowate tereny, wyróżnia ją niski środek ciężkości. 
Maszyna prezentowana na pokazie wyposażona była w system Auto-Steer, dzięki niemu tylna karuzela prowadzona jest hydraulicznie. Zapobiega to powstawaniu obszarów, na których zielonka mogłaby nie zostać zgarbiona. To przydatne wyposażenie podczas pracy na polach o nieregularnych kształtach, ponieważ traktorzysta nie musi obawiać się, że pomiędzy karuzelami pozostanie niezgrabiony materiał. W pozycji transportowej oba wirniki podążają w jednej linii jeden za drugim. Nie ma konieczności demontowania ramion. Do pracy wychyla się hydraulicznie gwiazdę na lewą lub prawą stronę (wtedy formowane będą dwa pokosy, niezbędny drugi fartuch).
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 15:27