StoryEditor

Nowe kosiarki Pöttinger Novadisc już od 40 KM

Novadisc 222 do 352 ro nowa gama tylnych kosiarek z bocznym zawieszeniem marki Pöttinger. Jak zaznacza producent, ich największym atutem jest niskie zapotrzebowanie na moc.
01.11.2019., 00:11h

Dzięki małemu zapotrzebowaniu na moc modele Novadisc 222, 262, 302 i 352 o szerokościach roboczych od 2,2 do 3,46 m mogą współpracować z ciągnikami mocy od 40 KM. To interesująca oferta dla mniejszych gospodarstw gospodarujących w górzystym terenie, zwłaszcza że maszyny te sprawdzają się podczas pracy na stoku, na nierównym polu oraz podczas wykaszania rowów.

Bezpieczny transport

Nowością w kosiarkach tylnych Novadisc jest zoptymalizowany punkt ciężkości maszyny, który pozwala na bezpieczny i kompaktowy transport po drogach. Do transportu kosiarka jest składana pod kątem 102 stopni. Dzięki temu traktorzysta ma dobry widok do tyłu w obydwu bocznych lusterkach. Mała wysokość transportowa została osiągnięta przez hydrauliczne składanie osłon bocznych (opcja). Ponadto nowa stopa podporowa (opcja), która umożliwia pionowe odstawienie maszyny daje dużą oszczędność miejsca przy przechowywaniu.

Tylne kosiarki Novadisc z bocznym zawieszeniem są bardzo elastyczne w dopasowywaniu się do ukształtowania terenu: Duży zakres wychylenia od + 22 do – 30 stopni umożliwia pracę na nierównym polu i podczas wykaszania. Co ciekawe, dopuszczalne jest również koszenie z wychyleniem listwy pod kątem do+ 45 stopni przez podniesienie pokrywy blokującej.

Osłonę i ochronę maszyny zapewnia mechaniczne zabezpieczenie przeciw najazdom, które może się wychylić o kąt ok. 12 stopni. Wychylenie zapobiega zderzeniu z przeszkodą i uszkodzeniu. Po uaktywnieniu zabezpieczenia wystarczy jazda kilka metrów w tył i belka wraca do pozycji wyjściowej.

Dwie sprężyny odciążające dbają o małą siłę nacisku kosiarki na podłoże. Odciążenie jest regulowane trzystopniowo, bez użycia narzędzi. Jak podkreśla producent, dzięki specjalnej kinematyce belka naciska na podłoże z taką samą siła na całej szerokości.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:59