StoryEditor

Nowe maszyny Fendt do zbioru zielonek

Fendt nie zasypia gruszek w popiele. Już niedługo do oferty trafią nowe wersje maszyn zielonkowych w tym prasy i prasoowijarki Rotana, kosiarki zaczepiane, zgrabiarki, kondycjoner pokosów do prac w górach, a także owijarka.
24.10.2018., 12:10h
Nowe prasy Fendt Rotana trafią do oferty od przyszłego roku. Seria składa się z maszyn ze stałą (Rotana 130F) i zmienną komorą (Rotana 160 V). Maszyny ze stałą komorą prasowania dostępne będą w wersji solo i kombi czyli w zestawie z owijarką . Maszyny ze zmienną komorą prasowania na razie oferowane będą wyłącznie w wersji kombi z owijarką.
To co wyróżnia maszynę ze stałą komorą to jej eliptyczny kształt (różnica ok 2 cm). Inżynierowie z Wolfenbuttel gdzie produkowane są prasy Fendt specjalnie zaprojektowali taki kształt komory. Zdaniem producenta eliptyczny kształt zapewnia lepsze obracanie beli zwłaszcza podczas zbioru bardzo suchych materiałów np. słoma. Poza tym taka komora zdaniem producenta zapewnia lepsze zagęszczenie beli w zewnętrznej warstwie. Po uformowaniu beli ich kształt jest okrągły, a nie eliptyczny. Uformowane bele mają szerokość 120 cm i średnicę 130 cm. Maszyna Rotana 160 V może formować bele o średnicy od 0,7 do 1,6 m.

Podbieracz ma konstrukcję bezkrzywkową, za nim pracuje rotor. Dostępne będą dwie wersje z nożami lub bez. Prasa może być agregowana z ciągnikiem na górny lub dolny zaczep, wystarczy obrócić dyszel.

Owijarka w maszynach kombi to nowa konstrukcja. Wyróżnia ją okrągły pierścień, po którym poruszają się elementy owijarki. W czasie pracy pierścień ustawiony jest w pozycji poziomej. W maszynach ze zmienną komorą prasowania po zmianie średnicy beli wszystkie parametry pracy owijaki tj. prędkość obrotu stołu i liczba owinięć beli zmieniają się automatycznie. Zmieniając koła zębate w górnej części walców napinający owijarki zmienia się naciąg folii. 
Maszyny kombi wyposażone są w pojedynczą oś z szerokim ogumieniem o dużej średnicy (620/50 R26,5). Maszyna w wersji z owijarką powinna pracować z ciągnikami z układem hydraulicznym LS lub ze stałym przepływem oleju.

Do palety maszyn zielonkowych Fendt dołączy niedługo kosiarka Slicer T. Sprzęt jest zaczepiany, więc można nim pracować z ciągnikami o mniejszej mocy. Oferowane będą dwie wersje o szerokości cięcia 3,0 i 3,5 m. Do wyboru będzie kondycjoner palcowy lub walcowy zgniatacz pokosu. Dzięki długiemu dyszlowi maszyna może pracować z lewej lub prawej strony ciągnika. Niski środek ciężkości sprawia, że kosiarka dobrze spisuje się podczas pracy na nierównościach. 

Kolejna nowa maszyna to zgrabiarka Fendt Former 1502. Maszyna nie ma dodatkowych kół transportowych i roboczych, zgrabiarka cały czas porusza się na kołach, na których wspierają się karuzele. W zależności od potrzeb i masy plonu zielonka może być układana w jeden lub dwa pokosy. Szerokość zgrabiania regulowana jest bezstopniowo i hydraulicznie. Jeśli układany jest jeden pokos wynosi można pracować na szerokości od 3,6 do 6,3 m. W przypadku układania dwóch pokosów szerokość może wynosić 7 m. 
W czasie wykonywania nawrotów możliwe jest uniesienie przedniej karuzeli, podczas gdy drugi wirnik układa jeszcze pokos. Średnica wirników z zamontowanymi ramionami wynosi 2,96. W czasie transportu do drogach karuzele podążają jedna za drugą, nie jest konieczny demontaż ramion zgrabiających. 

Do pracy w górach Fendt przygotował spulchniacz pokosu Bosster 285 DN. Praca na terenach górskich o dużym nachyleniu jest niebezpieczna, wiec maszyny muszą być lekkie. Dlatego kosiarki pracujących w takich terenach nie mają kondycjonerów, więc są lekkie. Fendt wprowadza do sprzedaży spulchniacz palowy, który pracuje solo z ciągnikiem. Maszyna jest zawieszana i wyróżnia się nisko położonym punktem ciężkości.
Rotor na którym umieszczone są palce spulchniacza ma szerokość 1,82 m. Regulowany w czterech pozycjach grzebień pozwala zmieniać intensywność pracy spulchniacza. Masa po wydostaniu się ze spulchniacza może być rozłożona na całej szerokości koszenia kosiarki, lub ułożona w pokos do zbioru.

Ofertę maszyn zielonkowych Fendt uzupełnia owijarka Fendt Rollector, która oferowana będzie w wersji zaczepianej.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:14