StoryEditor

Spółka produkująca Arbosy wycofa się z Europy?

Chiński kapitał i włoskie doświadczenie miały być podstawą odradzanej na Półwyspie Apenińskim marki Arbos. Jednak rynek brutalnie weryfikuje mocarstwowe plany Azjatów, co stawia na krawędzi także drugą traktorową markę Goldoni. Jak do tego doszło, że sen w ciągu zaledwie 5 lat stał się koszmarem? Czego zabrakło by sukcesywnie rozwijać się w Europie? Co na to polski importer ciągników Arbos?
18.11.2020., 20:11h

Wszystko zaczęło się w 2014 roku, gdy po długiej fali kryzysu gospodarczego i finansowego z 2009 r. rynek ciągników we Włoszech osiągnął najniższy w historii poziom nieco ponad 18 tys. sztuk, podczas gdy w najlepszych latach nabywców znajdywało regularnie ponad 30 tys. traktorów.

Kto uratuje markę Goldoni?

Słynąca ze specjalistycznych ciągników marka Goldoni sprzedała w tamtym roku tylko około tysiąca maszyn, również dzięki umowie na dostawy dla marki New Holland. To przelało czarę goryczy (wcześniej wycofano się z inwestycji w rozbudowę zakładu) i na początku 2015 roku zatrudniający 270 osób zakład Goldoni wstrzymał produkcję ciągników, by w czerwcu złożyć wniosek o zawarcie układu z wierzycielami. Wyjście z niebywale trudnej sytuacji i uchronienie włoskiej marki przez upadłością wymagało cudu. Cud spełnia się wraz pojawieniem się chińskiego giganta Lovol Heavy Industry. Azjatycka firma zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i rocznie produkuje około 150 tys. traktorów i 60 tys. kombajnów.

Plan naprawczy

W styczniu 2015 roku koncern kupił znaną m.in. z produkcji siewników punktowych firmę MaterMacc z San Vito al Tagliamento,...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:58