StoryEditor

Wynalazki rolników – zgłoś się do naszego konkursu

Lubisz majsterkować, modernizować maszyny rolnicze? Jeśli tak ten konkurs jest dla Ciebie. Na Twoje zgłoszenia czekamy do 31 maja br. Do wygrania są vouchery o łącznej kwocie 13 000 zł do wykorzystania w sieci sklepów Grene.
14.05.2019., 15:05h
Ideą naszego konkursu wynalazków jest promowanie rozwiązań i usprawnień w maszynach, których dokonują rolnicy. Ich celem jest ułatwienie i usprawnienie codziennej pracy. Jeśli sam wykonałeś maszynę, która nie jest oferowana na rynku lub zmodernizowałeś posiadany sprzęt zgłoś się do Naszego konkursu. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ.

Poniżej prezentujemy rozdzielacz łanu, który wykonał jeden z naszych Czytelników. 
Rzepak to uprawa wymagająca intensywnej ochrony chemicznej. Największe straty podczas oprysku występują podczas wykonywania zabiegów w późnej fazie rozwojowej tj. podczas ochrony fungicydowej tzw. zabieg na płatek, a także w czasie desykacji przed zbiorem. Nasz Czytelnik postanowił wykonać specjalne rozdzielacze łanu, które minimalizują ryzyko przygniecenia roślin w czasie oprysku.
Rozdzielacze łanu montowane na przednie koła wykonane zostały z kilku rur, płaskowników i śrub. Elementem rozdzielającym są dwie precyzyjnie dogięte rury. Między nimi wspawany jest płaskownik, do którego przykręcona jest kolejna rura otaczająca koło aż do błotnika. To ważny element rozdzielacza łanu, bo zapobiega wciąganiu rzepaku pomiędzy koło a boczne rury rozdzielacza. Dodatkowo rura nad kołem pełni funkcję wzmacniającą całą konstrukcję. Rura ta przykręcona jest do górnej ramy błotnika. 
Po wewnętrznej stronie koła tuż przy mocowaniu błotnika pomysłowy rolnik zamontował dodatkowy płaskownik, do którego mocowana jest wewnętrza rura rozdzielacza. Sprytny rolnik wyposażył wspornik w trzy otwory, co umożliwia regulację kąta natarcia rozdzielacza w zależności od wysokości łanu rzepaku. Rolnik informuje, że jego rozdzielcze sprawdziły się już w poprzednim sezonie, co pozwoliło zmniejszyć straty w ścieżkach technologicznych.

Zgłoś się do Naszego konkursu wynalazków
Jeśli Ty także posiadasz w swoim gospodarstwie podobnie usprawnienia zgłoś się do naszego konkursu. Na zgłoszenia czekamy do 31 maja br. Najlepsze pomysły nagradzamy vouvcherami pieniężnymi, które można wykorzystać w sieci sklepów Grene. Ich łączna pula wynosi aż 13 000 zł. Zdobyty w konkursie voucher można wykorzystać na zakupy w dowolnym sklepie Grene na dowolny asortyment.

Formularz zgłoszeniowy do konkursu znajdziesz TUTAJ.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 23:34