StoryEditor

Wyniki Mistrzostw Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych

Żary, Mońki i Radzyń Podlaski – drużyny z tych miejscowości znalazły się na podium pierwszej edycji Mistrzostw Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych, które dziś odbyły się w Poznaniu podczas targów Motor Show.
30.03.2019., 09:03h

Mistrzostwa Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych dedykowane są dla uczniów szkół średnich kierunków pokrewnych z mechaniką i budową maszyn oraz rolnictwem. W zawodach startują zespoły dwuosobowe, którym w czasie Mistrzostw towarzyszy nauczyciel ze szkoły. Każda szkoła może zgłaszać kilka zespołów do rywalizacji. Na podstawie testu online spośród aż 278 dwuosobowych drużyn wyłoniono 20 zespołów.

Wyniki Mistrzostw

Rywalizacja wśród młodzieży była bardzo wyrównana, o czym świadczą zbliżone wyniki końcowe. Aż w czterech przypadkach o pozycji decydował krótszy czas wykonania wszystkich zadań praktycznych, bo ekipy uzyskały taką samą liczbę punktów. W związku z tym gratulacje należą się wszystkim finalistom.

Pierwszą lokatę z dorobkiem 135 punktów i tytuł Najlepszych Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych uzyskał zespół z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary w skałdzie Michał Kałwa i Hubert Łukawiecki. Drugą pozycję z wynikiem 134 punktów zdobył zespół z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach, który tworzyli Paweł Matan i Mateusz Bielawiec. Z takim samym wynikiem punktowym rywalizację zakończył duet z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim w składzie Michał Uchaniuk i Patryk Paszkowski, ale gorszy czas wykonania wszystkich konkurencji spowodował zajęcie trzeciego miejsca. Poniżej pełna lista końcowa Mistrzostw.

Lokata Liczba punktów Szkoła Zawodnicy
1. 135 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary Michał Kałwa
Hubert Łukawiecki
2. 134 Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki Paweł Matan
Mateusz Bielawiec
3. 134 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski Michał Uchaniuk
Patryk Paszkowski
4. 133 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary Krzysztof Sieradzki
Marek Zienkiewicz
5. 133 Zespół Szkół nr 1 Opatów Sebastian Sternik
Marcin Sadak
6. 132 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego Gronowo Hubert Marcinkowski
Mateusz Korda
7. 131 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski Krzysztof Mitura
Marcin Sarnacki
8. 131 Zespół Szkół Techniki Rolniczej Piotrowice Daniel Mikołajewicz
Damian Wojtaszko
9. 129 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski Karol Szczygielski
Mateusz Bącik
10. 126 Zespół szkół nr 6 Suwałki Szymon Pogorzelski
Wojciech Siargiej
11. 123 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego Gronowo Krzysztof Wiśniewski
Mariusz Cichacki
12. 122 Zespół Szkół nr 4 Tomaszów Lubelski Szymon Kubiszyn
Piotr Radwański
13. 119 Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych Leszno Tomasz Maćkowiak
Jakub Maciejczak
14. 119 Zespół Szkół Samochodowych Lublin Michał Machaj
Mateusz Ślepaczuk
15. 111 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski Adrian Domański
Cezary Grzywacz
16. 110 Zespół Szkół CKP Staszów Mateusz Mikus
Patryk Niziałek
17. 108 Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej Radom Daniel Postek
Karol Warchoł
18. 105 Publiczne Technikum nr 4 Opole Bartłomiej Lachowicz
Krystian Pierzga
19. 102 Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża Maciej Niebrzydowski
Dariusz Rutkowski
20. 99 Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża Łukasz Borawski
Dawid NieradkoPrzypomnijmy, że w finale na zawodników czekał krótki test teoretyczny i mnóstwo zadań praktycznych. O przygotowanie pięciu z nich zadbaliśmy wspólnie z firmą John Deere i redakcją profi.Nasze konkurencje

1. Sercem pierwszej z konkurencji był ciągnik John Deere 5100R. Na starcie zawodnicy otrzymali listę 10 podzespołów w traktorze, jakie trzeba odnaleźć i opisać. Wśród nich znalazły się m.in.: akumulator energii elektrycznej, akumulatory hydrauliczno-gazowe przedniej osi, zbiornik powietrza w układzie pneumatycznym, filtr-osuszacz układu klimatyzacji, wymiennik ciepła w układzie EGR czy dźwignia zmiany kierunku jazdy.

2. Druga konkurencja dotyczyła większego modelu – John Deere 6250R. Po zajęciu miejsca w wygodnym fotelu kierowcy młodzi mechanicy musieli poprawnie skonfigurować traktor ustawiając na wyświetlaczu CommandCenter następujące parametry pracy ciągnika: ograniczenie obrotów silnika do 1750 obr/min, prędkość jazdy na pierwszym zakresie przekładni 8 km/h, maksymalna wysokość podnoszenia tylnego podnośnika 75% i ustawienie parametrów pracy pierwszego gniazda hydrauliki (przepływ i czas pracy).

3. W trzecim z zadań należało poprawnie zamontować siatkę w aparacie prasy zmiennkomorowej John Deere V451M. To konkurencja, z którą zawodnicy mieli dziś najwięcej trudności.

4. Następnie na rywalizującą młodzież czekało stanowisko związane z ochroną roślin. Celem był dobór rozpylaczy wg założonych warunków, np. wydatek: 110 l/ha, prędkość 10 km/h przy ciśnieniu 4 barów.

5. Ostatnie z zadań odbywało się na symulatorze wyświetlacza GS3 2630. Zawodnicy musieli wyznaczyć prostą AB prowadzenia dla narzędzia o podanej szerokości roboczej.

Nagrody

Dla zawodników, ich szkół oraz nauczycieli organizatorzy i partnerzy Mistrzostw przygotowali cenne nagrody. Aż 15 najlepszych zespołów z finału zdobędzie nagrodę dla swojej szkoły.  Na 5 dni szkoła otrzyma od John Deere ciągnik pokazowy do celów dydaktycznych i praktycznych. Dla trzech najlepszych zespołów z podium John Deere zorganizuje 2-dniowe szkolenie połączone z praktycznymi zajęciami polowymi.

Organizatorem Mistrzostw jest fundacja Cooperatio i MTP. Partnerami wydarzenia jest redakcja top agrar Polska, redakcja profi, John Deere, ExxonMobil i Kramp.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 02:21