StoryEditor

Bataty – popyt na całym świecie rośnie. Jak kształtuje się rynek?

Rynek słodkich ziemniaków rozwija się wraz ze wzrostem zainteresowania ze strony konsumentów. Które kraje są odpowiedzialne za eksport batatów? Jak kształtuje się światowy rynek?
06.11.2023., 11:08h

Holandia – import batatów z Egiptu

Dostawy słodkich ziemniaków z Egiptu w ostatnim czasie nieco zmalały. Na rynku holenderskim dostępne są bataty pochodzące z Hiszpanii oraz Portugalii, ale są one gorszej jakości, co wynika z suchego lata. W Stanach Zjednoczonych sezon na słodkie ziemniaki trwa w najlepsze, ceny jednak są wysokie, co przekłada się na wysoki koszt eksportowanego towaru.

Belgia – rosnąca lokalna produkcja

W Belgii sezon na słodkie ziemniaki rozpoczął się w połowie października.

- W tym roku wszystko idzie dobrze z produkcją. Obecnie sytuacja nieco się stabilizuje. W ostatnich latach areał nie zmienił się, a w tym roku spodziewane są również dobre zbiory- mówi handlowiec z Belgii. Na arenie międzynarodowej sytuację rynkową determinują przede wszystkim produkty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i z Egiptu.

Niemcy – rośnie znaczenie uprawy batatów

W Niemczech jest stały popyt na bataty pochodzące głównie z Hiszpanii, sezon na te z Egiptu powoli się zaczyna. Według niemieckiego importera, szczególny silny w ostatnich miesiąca wzrósł popyt na duże kalibry pochodzące z RPA i Portugalii.

- Po przejściu na kaliber L sprzedaż potroiła się, chociaż te mniejsze były w idealnym stanie. W tej chwili sprzedajemy hiszpańskie towary i na razie trzymamy się większego kalibru – dodał importer.

Mimo że słodkie ziemniaki są nadal niszą w krajowej uprawie, ich znaczenie wydaje się rosnąć również wśród niemieckich plantatorów. Sezon marketingowy dla nowych upraw dopiero się rozpoczyna.

Wielka Brytania - Import zależy od popytu

Import słodkich ziemniaków z Karoliny Północnej do Wielkiej Brytanii, uzupełnia całoroczną podaż niektórych importerów. Jakość wygląda dobrze w tym sezonie, ale producenci twierdzą, że po zeszłorocznym słabym sezonie, kiedy jakość była niższa, niż oczekiwano, posadzono o 20-30% mniej, co znalazło odzwierciedlenie w przychodach.

Słodkie ziemniaki powinny być już gotowe do eksportu, ale ze względu na Święto Dziękczynienia w listopadzie i mniejsze ilości, pierwsze dostawy spodziewane są dopiero na początku grudnia.

Włochy – rośnie zainteresowanie uprawą

We Włoszech również rośnie zainteresowanie uprawą słodkich ziemniaków. Na północy kraju znajduje się firma, która uprawia słodkie ziemniaki w Wenecji Euganejskiej. Zbiory rozpoczynają się pod koniec września i trwają do lutego, z naciskiem na włoską produkcję, aby dać konsumentom alternatywę. W połowie października ceny słodkich ziemniaków luzem wynosiły około 1,50-1,70 euro/kg.

Na południu Włoch, w Kalabrii, kontynuowany jest projekt konsorcjum w zakresie uprawy słodkich ziemniaków.

- W tym roku posadziliśmy słodkie ziemniaki na 80 hektarach, rozpoczęły się żniwa, a przy pierwszych zbiorach pojawiły się problemy z jakością skórki. Akcja potrwa do maja-czerwca, w zależności od redukcji zapasów. Konsumpcja rośnie, co widać w napływających zamówieniach. Naszym celem jest dostarczanie włoskich produktów przez cały rok – mówi plantator z Włoch.

Hiszpania – 1680 hektarów

Jak podaje najnowszy hiszpański raport Junta de Andalucia, kampania słodkich ziemniaków w regionie północno-zachodniego wybrzeża, w Kadyksie, kończy się plonami odpowiadającymi średnim historycznym. Andaluzja jest wspólnotą autonomiczną z największym obszarem słodkich ziemniaków w Hiszpanii, około 580 hektarów.

Według danych z badania areału i plonów w Hiszpanii z 2022 r. całkowita powierzchnia upraw słodkich ziemniaków w całym kraju wynosiła 1680 hektarów.

- Ta kampania może być zupełnie inna od poprzednich – komentuje andaluzyjski hodowca słodkich ziemniaków.

Portugalia - stabilizacja produkcji

Produkcja słodkich ziemniaków w Portugalii ostatnio się ustabilizowała. Wynika to częściowo z problemów z zaopatrzeniem w wodę na południu. Biorąc to pod uwagę, produkcja słodkich ziemniaków zawsze podlega pewnym wahaniom z roku na rok, a tegoroczne wolumeny mają być nieco niższe niż w roku ubiegłym. Jakość słodkich ziemniaków uprawianych w Portugalii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dziewięciu lat, a w tym roku również będzie na miejscu.

Pomimo stabilizacji wielkości produkcji, uprawa słodkich ziemniaków w Portugalii może nadal rosnąć zarówno w celu zaspokojenia popytu krajowego, jak i na eksport. Jednak obecnie portugalskie firmy nie wykazują dużego zainteresowania do inwestowania w proces magazynowania i pakowania. To jest brakujący element łańcucha w Portugalii. Tak było już w 2017 roku, a sytuacja niewiele się zmieniła.

Ameryka Północna - zmniejszona podaż

Zbiory słodkich ziemniaków w Ameryce Północnej spadną w sezonie 2023-2024. W Karolinie Północnej, stanie, który odpowiada za 60% upraw w kraju, plantatorzy doświadczają spadku areału drugi rok z rzędu, z łączną powierzchnią około 40% zasiewów w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym samym czasie inne stany produkujące słodkie ziemniaki, takie jak Kalifornia, Mississippi i Luizjana, odnotowały niewielkie zmiany w areale, jednak plony kształtują się nieco powyżej średniej, a jakość słodkich ziemniaków w Ameryce Północnej jest dobra.

Zmniejszenie areału wynika w dużej mierze z kosztów produkcji słodkich ziemniaków, które nadal rosną. Amerykański rynek eksportowy słodkich ziemniaków znacznie się skurczył, ponieważ konkurencja ze strony krajów takich jak Egipt, który zwiększył swoją produkcję, nadal rośnie i wywiera presję na ceny słodkich ziemniaków.

Egipt – sezon na ziemniaki, miesiąc wcześniej

W zeszłym miesiącu rozpoczął się sezon na słodkie ziemniaki w Egipcie. Ponad miesiąc wcześniej niż zwykle, z większymi ilościami niż w zeszłym sezonie, mniejszymi rozmiarami i cenami, które zmieniają się codziennie.

Nowe parametry doprowadziły do spadku cen na początku sezonu, ponieważ zbiory miały miejsce, gdy w Wielkiej Brytanii i Holandii (główne rynki Egiptu) było jeszcze ciepło, wielkość podaży przewyższała popyt, a małe rozmiary były sprzedawane po niższych cenach.

Popyt w Europie jest dziś niższy niż we wrześniu, ponieważ coraz trudniej jest zapewnić dostawy odmian wysokiej jakości preferowanych przez europejskich konsumentów, takich jak Beauregard. Lokalne odmiany są obecnie najbardziej dostępne w oczekiwaniu na drugie zbiory w sezonie.

- W związku z tym ceny spadły z 550 USD FOB za tonę we wrześniu do 450 USD FOB obecnie – mówi eksporter.

W obliczu spadającego popytu w Europie egipscy eksporterzy zwrócili uwagę na rynki Zatoki Perskiej i innych krajów arabskich.

 

Bernat Patrycja

na podst. East-fruit

Fot: envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 10:26