Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Będzie nowy system szacowania strat suszowych

09.08.2018

Drukuj

Będzie nowy system szacowania strat suszowych

Artykuł dostępny

Najnowsze dane pokazują, że tegoroczna susza dotknęła już ok. 120 tys. gospodarstwo rolnych. Niestety wciąż nie może ruszyć pomoc dla poszkodowanych gospodarzy z powodu „leniwie spływających” protokołów szacowania strat. - Czekamy w dołkach startowych. Rząd przyjął odpowiednie decyzje, również finansowe. Jest przeznaczone 800 mln zł z budżetu, do tego dojdą umorzenia w KOWR i KRUS. Ta kwota będzie istotnie większa. Żeby rozpocząć pomoc dla rolników, trzeba mieć to wszystko oszacowane. Nas obowiązuje wielka troska o grosz publiczny, dlatego musimy być przekonani, że te środki trafiają tam, gdzie susza wyrządziła znaczące straty –mówił dzisiaj na SGGW Jan Krzysztof Ardanowski.

r e k l a m aMinister rolnictwa przyznał, że w tej chwili rząd ma informacje o stratach, które przekraczają miliard złotych, ale w jego opinii to jednak nie dopłaty do hektara będą najważniejszym elementem pakietu pomocowe. Dużo ważniejsza dla wielu gospodarstw będzie możliwość umorzenia rat kredytów, których zapadalność przypada na ten rok. Minister Ardanowski złożył również deklarację dotycząca rozpoczęcia prac nad zmianą dotychczasowego systemu szacowania strat suszowych. - Zostały podjęte bardzo intensywne prace w MRiRW oraz ARiMR. Chcemy od przyszłego roku wprowadzić absolutnie zobiektywizowany system ocen zjawisk rolnictwie oparty o satelity europejskie. To jest nowe narzędzie. Nie mam żalu, że poprzednicy z niego nie korzystali, bo ich nie było. Obrazowania satelitarne mogą być ważną pomocą i narzędzi podejmowania decyzji w rolnictwie, ale również określania jakie straty coraz bardziej nieprzewidywalna przyroda wyrządziła – zapowiedział J. K. Ardanowski.  wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Uprawnienia kontrolne ARiMR

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii