Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Bezpieczny poziom rzek niemal w całym kraju

Obrazek

Umiarkowane opady w ostatnim tygodniu sprawiły, że stan rzek w kraju nie zagraża sąsiednim uprawom rolniczym. Tylko lokalnie, na południowym zachodzie i wschodzie, stan wody jest wysoki lub powyżej stanu ostrzegawczego.

Janusz Biernacki22 października 2021, 15:05
W okresie od 12 do 19 października wyższe opady wystąpiły tylko w strefie przymorza, lecz nawet w miejscowościach z najwyższymi opadami nie przekroczyły one 20 mm (20 l wody/m2). Na pozostałym obszarze kraju wahały się one w przedziale od 2 do 10 mm (patrz mapa opady).
Wyższe temperatury powietrza, zwłaszcza w połowie tego tygodnia, przekraczające w wielu lokalizacjach 20°C oraz umiarkowany wiatr sprzyjały transpiracji. Warunki te ustabilizowały stan wody w krajowych zlewniach, więc poziomy wód w rzekach nie zagraża obecnie sąsiadującym z nimi uprawom polowym. Stan wody w dorzeczu Wisły, Odry, rzek przymorza i na stacjach morskich układa się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Nie zanotowano też przekroczenia stanu alarmowego na stacjach wodowskazowych w Polsce. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Odry (patrz mapa stan rzek).
Silne wiatry wiejące w ostatnich dwóch dobach, jednak z kierunku południowego zachodu, nie powodują zjawiska tzw. „cofki” w ujściach rzek do morza, chociaż zwiększają aktywność wody w samych akwenach, mocno spiętrzając przybrzeżne fale.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)