StoryEditor

Cła antydumpingowe na import 2,4-D z Chin i Indii

Zatwierdzenie ceł antydumpingowych na import 2,4-D z Indii oraz Chin coraz bardziej zbliża się do finału. Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego zagłosowała za kontynuowaniem dochodzenia w odpowiedzi na złożoną przez Corteva Agribussiness petycję w marcu.
22.05.2024., 13:46h

14 marca 2024 roku Corteva w swojej petycji napisała, że import 2,4-D z Chin i Indii szkodzi i zagraża amerykańskiemu przemysłowi chemicznemu.

Dumping cenowy

Jak podaje portal DTNPF – Corteva stwierdziła w swojej pierwotnej petycji, że producenci herbicydu z Chin i Indii eksportują subsydiowane produkty do USA. Przypomnijmy, że dumping ma miejsce w momencie, gdy zagraniczny producent sprzedaje produkt w USA po cenie niższej niż cena sprzedaży producenta w jego kraju pochodzenia.

Zobacz także: Saletrosan i salmag po mocnych obniżkach! Jakie są ceny nawozów?

W tej sprawie miało miejsce publiczne przesłuchanie, podczas którego Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Kukurydzy wyraziło sprzeciw wobec nakładania cła. Argumentując to obawą o doprowadzenie do wyższych cen i niedoboru towaru dla amerykańskich rolników.

- Jesteśmy rozczarowani, że ITC nie wysłuchało opinii rolników na temat tego, jak szkodliwe mogą być te cła dla wiejskich obszarów Ameryki – powiedział w oświadczeniu rolnik z Minnesoty i prezes NCGA Harold Wolle. - Ceny kukurydzy są już niskie, a koszty nakładów rosną. Ta decyzja tylko pogłębi nasze problemy.

image

Grupa Azoty naradza się z dystrybutorami nawozów. Jakie zapadły decyzje?

W piątkowym komunikacie ogłoszono, że wstępne ustalenia ceł wyrównawczych przez Departament Handlu USA ma mieć miejsce w okolicach 27 czerwca br., a cła dumpingowego około 10 września br.

Rolnicy nie mogą polegać na jednym dostawcy

- NCGA stwierdziło w komunikacie prasowym, że import "objęty tą sprawą jest głównym źródłem dostaw innym niż Corteva, który jest jedynym amerykańskim producentem, i że amerykańscy rolnicy nie mogą polegać na jedynym krajowym dostawcy 2,4-D, aby zaspokoić prawie wszystkie potrzeby rynku".  NCGA stwierdziło, że cła na import 2,4-D z Chin i Indii "zintensyfikowałyby i tak już trudny okres" dla wielu plantatorów, ponieważ kluczowe koszty nakładów nadal rosną  – podaje portal.

Corteva nie odpowiedziała na prośbę DTN.

 

Źródło: DTN

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:07