StoryEditor

Co łąką jest, a co nie?

Niby powszechnie wiadomo, co jest łąką, a co pastwiskiem, jednak przy okazji pomocy suszowej z definicją łąki i pastwiska jest problem.
Chodzi dokładnie o rolników posiadających uprawy traw na gruntach ornych. Jak wiadomo takich upraw nikt nie ubezpiecza bo i trudno znaleźć ubezpieczyciela u którego można by polisę dla takich upraw wykupić.  Teraz okazuje się, że ARiMR wlicza powierzchnię traw na gruntach ornych, do powierzchni, której 50% powinno być ubezpieczone od przynajmniej jednego z ryzyk. Dlatego rolnikom posiadającym uprawy traw na GO trudno jest wykazać się stosownymi polisami, tak aby otrzymać pomoc suszową w pełnej wysokości, a nie pomniejszoną o połowę.

Zgodnie z zasadami przyznawania pomocy suszowej, jej kwota jest pomniejszana o 50% dla producentów rolnych, którzy w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych nie mieli ubezpieczonych co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk.

Problem rozbija się więc o interpretację, czy trawy na gruntach ornych można zaliczyć do kategorii łąk i pastwisk, czy też nie?

Jedną z oficjalnych definicji, którą znajdziemy w wielu publikacjach naukowych, m.in. w publikacji „Nawożenie użytków zielonych” rozdział 2.2. Klasyfikacja łąk i pastwisk czytamy:
„Jednym z podstawowych podziałów łąk i pastwisk jest klasyfikacja w zależności od sposobu użytkowania. Zgodnie z tym kryterium wyróżnia się:
  • łąki (użytki kośne) – obiekty, z których pozyskanie runi do bezpośredniego skarmiania lub jako surowca do konserwowania odbywa się poprzez koszenie,
  • pastwiska (użytki pastwiskowe) – obiekty najczęściej ogrodzone, służące do wypasania runi zwierzętami,
  • użytki kośno-pastwiskowe – obiekty, na których stosowane jest użytkowanie przemienne w okresie wegetacji; najczęściej są one koszone w pierwszym odroście, a w kolejnych wypasane.

Wydaje się, że te definicje dość jasno określają zatem czym jest łąka, a czym pastwisko… Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach przy intensywnej produkcji np. mleka i ograniczonej ilości naturalnych łąk i pastwisk, bardzo wielu producentów zakłada łąki i pastwiska właśnie na gruntach ornych użytkując je co najmniej przez kilka lat (4–5 a nawet więcej).

Jeżeli macie podobne problemy z otrzymaniem pomocy suszowej piszcie do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

gi, mwal
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 16:50