StoryEditor

30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE

Obecnie negocjowane są warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Chodzi o to, by przebiegł on w sposób uporządkowany, zapewniający pewność prawną oraz odpowiedni czas na przystosowanie się obu stron do nowej sytuacji.
20.09.2018., 11:09h
Przedsiębiorcy handlujący z tym krajem powinni przygotować się na możliwe scenariusze Brexitu. Wpłynie on również na firmy, które bezpośrednio nie handlują z partnerami brytyjskimi, ale dostarczają produkty partnerom z UE, handlującym z Wielką Brytanią. Opuszczenie przez ten kraj UE może np. oznaczać, że towary, które dziś są wwożone lub wywożone z Wielkiej Brytanii będą podlegały odprawie, kontrolom granicznym i taryfie celnej, jak w przypadku handlu z krajami spoza UE.

Od 30 marca 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy. W tym czasie zostaną zachowane dotychczasowe zasady relacji handlowych. Wielka Brytania będzie wciąż częścią jednolitego rynku, a więc nie będzie ceł ani dodatkowych regulacji. Po okresie przejściowym jedną z możliwości jest zawarcie umowy o wolnym handlu utrzymującej zerowe cła na większość towarów, a być może nawet na wszystkie. Umowa handlowa nie pozwala jednak uniknąć kontroli celnych oraz sanitarnych i fitosanitarnych. Każda strona takiego porozumienia ma także własne wymagania dotyczące towarów, które trzeba spełnić przed ich wprowadzeniem na rynek. Możliwości wzajemnego uznawania regulacji, tak jak to się dzieje na jednolitym rynku, będą w takim przypadku ograniczone.

Dla polskich ( i nie tylko) kontrahentów oznaczać to może:
  • ryzyko opóźnień w dostawach ze względu na kontrole graniczne
  • konieczność dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów i uzyskania odpowiednich certyfikatów
  • dodatkowe koszty związane z wprowadzeniem świadectw pochodzenia, zgłoszeń celnych i kontroli celnej, uzyskiwaniem licencji lub spełnianiem odmiennych norm sanitarnych, fitosanitarnych, czy weterynaryjnych dla produktów rolno-spożywczych
  • * ograniczoną wzajemną uznawalność kwalifikacji pracowniczych i przepływu danych personalnych
  • * w przypadku tzw. „twardego Brexitu” – nałożenie ceł handlowych
  • * zmianę zasad poboru podatku akcyzowego
  • * konieczność stosowania się do odmiennych standardów technicznych, norm sanitarnych oraz fitosanitarnych, co może znacząco podnieść koszty realizacji umowy, często wyższe niż stawki celne.
Źródło: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-4545_pl.pdf
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. grudzień 2024 17:57