StoryEditor

Compo Expert i Grupa Azoty – nowe produkty

Konsolidacja firmy Compo Expert z Grupą Azoty nastąpiła jesienią 2018 r. Teraz obydwie firmy odczuwają satysfakcję z tej decyzji. Jak mówią przedstawiciele firm – uzupełniają się i korzystają z tego wzajemnie. Nazywają to synergią. Jakie produkty opracowano wspólnie?  
15.01.2020., 15:01h
– Po 15 miesiącach wspólnej pracy jesteśmy w stanie stwierdzić, że był to jeden z bardziej sensowych ruchów biznesowych Grupy Azoty. Compo Expert to trafiony, rozwinięty biznes o dobrych dochodach – mówił Piotr Zarosiński, dyrektor korporacyjny Departamentu Handlu i Segmentu Agro w GA.

Dyrektor Grupy Azoty podkreślił, że firma dotychczas zajmowała się produkcją prostych nawozów, a musi czymś konkurować zarówno na rynku polskim, ale również światowym. Polskie firmy nawozowe mają znacznie wyższe koszty produkcji niż na wschodzie i dalekim zachodzie, a więc zachęcenie kontrahentów zagranicznych do zakupu nawozów Grupy Azoty nie jest proste, bo do najtańszych na światowym rynku nie należą. Ponadto coraz trudniej konkurować nawet na rynku krajowym, gdyż wykorzystanie nawozów raczej nie wzrasta, a konkurencja owszem. 

– Grupa Azoty miałaby problem, aby się rozwijać samodzielnie z prostymi nawozami, dlatego potrzebna jest współpraca z taką firmą jak Compo Expert – mówił Zarosiński.

W związku z tym firma dzięki połączeniu z Compo Expert zwiększyła portfolio produktów o te bardziej specjalistyczne, wzbogacone o inhibitory, otoczkowane, bezchlorkowe, do zaprawiania materiału siewnego, ale także biostymulatory i korektory pH. Gęsta sieć dystrybucji Compo Expert i stali klienci Grupy Azoty, według przedstawicieli obydwu firm pozwolą na wysoką sprzedaż. Compo Expert proponuje rozwiązania stosowania nawozów i innych preparatów, nie tylko same produkty. Firmy połączyły siły, a dzięki temu obniżyły koszty produkcji. 

Oprócz poszerzenia oferty, firmy zabezpieczają się przed możliwymi zmianami w prawie dotyczącymi zakazu stosowania np. mocznika bez inhibitora ureazy. Wolą dmuchać na zimne i już rozpoczynają prace, aby nie zostać w tyle. 

Compo Expert 

Grupa Compo Expert zatrudnia 700 pracowników, sprzedaż wynosi 350 mln euro, a nawozy są produkowane w 5 fabrykach. W Europie Centralnej Compo Expert jest numerem jeden jeśli chodzi o nawozy do trawników, boisk itd., natomiast w Grecji oraz we Włoszech jest liderem w sprzedaży nawozów granulowanych, w Chinach z kolei nawozów płynnych, a w Chile nawozów otoczkowanych na plantacjach owoców. 

– Poza Europą Centralną Compo Expert zajmuje się głównie dostarczaniem rozwiązań nawozowych dla producentów owoców i warzyw. W ofercie dominują produkty specjalistyczne, a podstawowe surowce do produkcji dostarcza Grupa Azoty – tłumaczył z kolei Piotr Zabuski, dyrektor zarządzający Compo Expert. Według przedstawicieli Grupy Azoty i Compo Expert firmy posiadają najbardziej bogate portfolio produktów na świecie, od nawozów prostych do chemii specjalistycznej. 
Firma Compo Expert działa w 5 sektorach; w szkółkarstwie, terenach zielonych, owocach, warzywach i rolnictwie. Wspólne plany do 2024


Firmy zamierzają w najbliższym czasie optymalizować koszty, uzupełniać w dalszym ciągu portfolio produktów. Celem obydwu firm stało się bycie liderem w produkcji nawozów i inhibitorów. W planach jest także osiągnięcie szczytu jeśli chodzi o dostawy nawozów do uprawy warzyw i owoców, a także maksymalny rozwój w krajach bałtyckich. 

Compo Expert oraz Grupa Azoty ustaliła plan działań do 2024, czyli tzw. „pięciolatkę”. Zamierzają wprowadzić w tym czasie nowe technologie z inhibitorami azotu, rozwinąć sektor nawozów specjalistycznych do uprawy warzyw i owoców, pozyskać nowych strategicznych klientów, pracować nad serią produktów NovaTec, wzmocnić kadrę sprzedażową oraz poszerzyć działania marketingowo-reklamowe i komunikacji. 

NovaTec One


To stabilizator azotu, oparty na inhibitorze nitryfikacji DMPP, który stosuje się łącznie z płynnymi nawozami azotowymi, np. RSM (roztworem saletrzano-mocznikowym). Będzie sprzedawany w opakowaniach 20 l. Zalecenia dotyczące stosowania wraz z RSM zależą od rodzaju nawozu i zawartości w nim azotu. Na przykład – RSM 28, zalecana dawka NovaTec One l/1000 l nawozu 8,1 l lub RSM 28, zalecana dawka NovaTec One l/tonę nawozu 6,3 l.  

Obecnie trwają szkolenia dystrybutorów i pracowników, już niedługo ruszą doświadczenia polowe. Oficjalnymi partnerami NovaTec One jest 7 firm. 

Nazwa NovaTec One, mówi o tym, że niebawem na rynku pojawi się również NovaTec Two, ale nie znamy niestety szczegółów. 

NovaTec 26

Jeżeli, ktoś z Was stosował Saletrosan 26 Grupy Azoty, to NovaTec 26 jest właśnie na nim oparty, ale został wzbogacony o inhibitor nitryfikacji, który opóźnia metabolizm bakterii nitryfikacyjnych, które rozkładają azot do formy amonowej. Dzięki temu jest dłużej dostępny dla roślin i bardziej odporny na wymywanie, a tym samym straty azotu są mniejsze. Azot jest dostępny nawet do 3 miesięcy w glebie. 

Novatec 26 będzie w sprzedaż tej wiosny, w opakowaniach big-bag 500 kg. NovaTec 26 to granulowany nawóz azotowy z siarką i inhibitorem nitryfikacji DMPP. Składa się z 26% azotu całkowitego (7 % azot azotanowy), 19% azotu amonowego, 13 % siarki rozpuszczalnej w wodzie i 0,8% DMPP. Nawóz jest zalecany do ogólnego stosowania w uprawach rolniczych, służy do podstawowego nawożenia siarką. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 20:41