StoryEditor

Cukrownia Opalenica ma 140 lat!

Kilkuset gości z Polski i Europy zjechało we wtorek 18 czerwca do Opalenicy, by świętować jubileusz 140-lecia tamtejszej cukrowni, należącej do koncernu Nordzucker Polska SA.
20.06.2024., 20:20h

Do Opalenicy zarówno zjechali lokalni włodarze, jak Burmistrz Opalenicy Tomasz Szulc, Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński i Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński oraz wazne osobistości z branży cukrowniczej, m. in. Krzysztof Nykiel, Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Michał Gawryszczak, Dyrektor Biura Związku Producentów Cukru czy Sylwester Kamyszek, Prezes Wielkopolskiego Związku Producentów Buraka Cukrowego. Najliczniejszą grupę uczestników zacnego jubileuszu byli pracownicy Cukrowni Opalenica oraz plantatorzy buraków cukrowych z rejonu tej cukrowni. 

image
FOTO: Bartłomiej Czekała

Nowoczesne inwestycje

Prezes Nordzucker Polska SA Marcin Lechowski podkreślał, że w całej Grupie Nordzucker pracuje obecnie 3900 pracowników. Zysk operacyjny za 2023 rok wyniósł 421 mln euro, a roczne obroty przekroczyły 2,9 mld euro. Koncern inwestuje w energooszczędne technologie i do 20230 roku planuje emitować o 50 proc. mniej dwutlenku węgla. W Cukrowni Opalenica kampania 2024/2025 będzie ostatnią z użyciem pieców węglowych, które zastąpią nowoczesne kotły gazowe.

image
FOTO: Bartłomiej Czekała

- Cieszę się, że spotykamy się w miejscu, które od pokoleń nierozerwalnie łączy się z uprawą buraka cukrowego i produkcją cukru. Nasza cukrownia doskonale i na trwałe wpisała się w wizerunek miasta, jego okolic i gospodarczy obraz całego regionu- – mówił prezes Marcin Lechowski.

Historia Cukrowni Opalenica

Były dyrektor Cukrowni Opalenica Janusz Nożewnik przypomniał rys historyczny zakładu w Opalenicy. Założycielami cukrowni była Spółka Akcyjna powstała w 1883 r., której głównymi udziałowcami byli właściciele ziemscy: Hardy z Wąsowa, Hildebrant ze Śliwna, Jacobi ze Trzcianki, Kazimierz Pluciński ze Strzępinia, Pflug z Bród, Tempelhoff z Dąbrówki, Wandelt z Sadzina i Tiedeman z Jeziorek. Pierwsze budynki fabryczne nazywane potocznie „stara fabryką” powstały w ciągu roku po zawiązaniu spółki. Pierwsza kampania cukrownicza, miała miejsce 13 października 1884 r.

image
FOTO: Bartłomiej Czekała

Cukrowania przeszła typową drogę rozwoju i modernizacji, podnosiła nieustannie swój poziom techniczny. Rozbudowywano budynki i modernizowano technologie produkcji przez następne lata: w 1885, w 1888-1889 powstała tzw. nowa fabryka. Kolejne etapy intensywnego rozwoju miały miejsce na początku XX w, oraz w latach 1909-1910, 1917-1918 i 1940. Rozwijająca się cukrownia wpływała na rozwój miasta i komunikacji kolejowej.

Wkrótce w maju 1886 r. uruchomiono kolejkę wąskotorową służąca do przewozu buraków. Rozwijające sie przy kolejce od 1895 r. „ Towarzystwo Kolejki Opalenickiej Sp. z o.o. wprowadziło przewozy pasażerskie. W 1927 r. zakład zelektryfikowano, budując turbinownię z dwoma turbozespołami (o mocy 1500 KW każdy) oraz postawiono nowoczesną kotłownię. W 1931 r. zamknięto cześć pracującej od 1884 roku fabryki, a zdemontowane częściowo wyposażenie zamontowano w nowej fabryce, aby zwiększyć zdolność produkcyjną tej ostatniej.

Wycofujące się oddziały niemieckie 25 stycznia 1945 r. wznieciły pożar w cukrowni, lecz dzięki staraniom pracowników uratowano przed zniszczeniem magazyn cukru, główny gmach fabryczny, kotlarnię, turbinownię, suszarnię wysłodków. Działająca cały czas cukrownia w Opalenicy należała do Wielkopolski Cukier S. A., od 2000 roku do spółki Nordzucker Polska S. A. była i jest nadal wielokrotnie modernizowana i przebudowywana.

Życzenia i wystepy artystyczne

Ostatnim akcentem Jubileuszu były życzenia składane przez licznie przybyłych gości na ręce Zarządu Spółki: prezesa Marcina Lechowskiego i członka zarządu Małgorzaty Leśniewskiej.. A na zakończenie dla publiczności zagrał kwartet smyczkowy 4te Quartet.

Fot. Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 14:55