StoryEditor

Mykotoksyny w zbożach i kukurydzy: Uwaga! Od lipca nowe limity maksymalnego poziomu!

Komisja Europejska wprowadziła nowy limit zawartości mykotoksyn w zbożach oraz kukurydzy i niektórych produktach zbożowych. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca!
13.06.2024., 15:00h

Mykotoksyny w zbożach – zmiany w limitach

Już od 1 lipca br. zaczną obowiązywać nowe przepisy Komisjii Europejskiej o dopuszczalnej zawartości mykotoksyn w zbożach i produktach zbożowych. Komisja Europejska (KE) wprowadziła niedawno zmiany w maksymalnych poziomach mikotoksyny deoksyniwalenolu (DON) w żywności rozporządzeniem Komisji (UE) 2024/1022 zmieniającym rozporządzenie (UE) 2023/915, ale również rozporządzenie w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów toksyn T-2 i HT-2 w żywności.

Makysmalny poziom toksyn T-2 i HT-2

Toksyny T-2 i HT-2 są mikotoksynami wytwarzanymi przez różne gatunki Fusarium. Toksyna T-2 jest szybko metabolizowana, w wyniku czego powstaje szereg produktów, z których najważniejszym metabolitem jest toksyna HT-2.

  • Nieprzetworzone ziarna zbóż 50 μg/kg
  • Nieprzetworzone ziarna jęczmienia browarnego 200 μg/kg
  • Nieprzetworzone ziarna jęczmienia inne niż ziarna jęczmienia browarnego 150 μg/kg
  • Nieprzetworzone ziarna kukurydzy i nieprzetworzone ziarna pszenicy durum 100 μg/kg
  • Nieprzetworzone ziarna owsa z niejadalną łuską 1 250 μg/kg
  • Zboża wprowadzane do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego 20 μg/kg
  • Owies wprowadzany do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego 100 μg/kg
  • Jęczmień, kukurydza i pszenica durum wprowadzane do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego 50 μg/kg

Maksymalny poziom toksyny DON

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku maksymalnego poziomu toksyny DON (deoksyniwalenolu) w nieprzetworzonych zbożach, której zawartość została obniżona z 1 250 do 1 000 mikrogramów na kilogram, a nieprzetworzone ziarna pszenicy durum i nieprzetworzone ziarna kukurydzy nie mogą zawierać więcej niż 1 500 μg/kg oraz nieprzetworzone ziarna owsa z niejadalną łuską 1750 μg/kg, produkty przemiału kukurydzy wprowadzone do obrotu z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego nie mogą przekroczyć 750 μg/kg.

Wilgoć sprzyja grzybom

Fuzarioza jest niebezpieczna zarówno dla zbóż jak i kukurydzy, a ostatnie dni przebiegają z mocno deszczową aurą. 

- Dobierając fungicydy do zabiegu na kłos, warto pamiętać, że im wcześniej ten zabieg wykonujemy (do infekcji dochodzi głównie w fazie kwitnienia pszenicy), tym więcej patogenów występuje na wówczas zielonych liściach. Jest tak często, gdy przyspieszony zabieg na kłos jest konsekwencją braku ochrony liścia flagowego. Dlatego warto wtedy zwrócić uwagę na skuteczność wpływu mieszaniny substancji czy środka fabrycznego na sprawców innych chorób grzybowych, szczególnie rdzy, w tym żółtej, która często opanowuje kłos (zwłaszcza odmian podatnych) i septoriozę liści, a w przypadku wysokich temperatur na septoriozę plew (na liściach i na kłosie) - podkreślał red. Tomasz Czubiński w artykule Coraz mniej triazoli - czym pryskać na fuzariozę kłosa?

Wielu plantatorów zbóż i kukurydzy przekonało się już, że przekroczenie dopuszczalnych poziomów zawartości mikotoksyn dyskwalifikuje takie ziarno z wykorzystania przez przemysł spożywczy i paszowy, dlatego należy zrobić wszystko, aby ograniczyć ryzyko ich występowania. O tym, jak zapobiegać fuzariozie i przekroczeniu norm mykotoksyn w zbożach i kukurydzy podpowiadamy na łamach top agrar Polska oraz topagrar.pl. Wszystkie materiały na ten temat znajdziesz na naszej stronie w zakładce Fuzarioza oraz Fungicydy

oprac. na podst. eur-lex.europa.eu/topagrar.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 13:47