StoryEditor

Europosłowie chcą wycofania glifosatu

Członkowie Parlamentu Europejskiego chcą całkowitego zakazu użycia herbicydów glisofatowych do końca 2020 roku i natychmiastowych ograniczeń w stosowaniu substancji. Komisja Europejska proponuje zupełnie co innego.
19.10.2017., 17:10h
Komitet Środowiska i Zdrowia Publicznego PE sprzeciwia się kontrowersyjnej propozycji Komisji Europejskiej, żeby odnowić pozwolenie na stosowanie glifosatu na kolejne 10 lat.
Zamiast tego posłowie proponują opracowanie planu eliminacji substancji. Pierwszym działaniem miałby być całkowity zakaz użycia takich preparatów w gospodarstwach domowych i rolnictwie, skoro istnieją skuteczne alternatywy zapobiegania chwastom (jak np. integrowana ochrona roślin).


W związku z tym europarlamentarzyści chcą całkowitego wycofania glifosatu do 15 grudnia 2020 roku. Wniosek uzyskał niewiążącą większość (39 głosów) wobec 9 głosów przeciw. 

Wątpliwości 

 
Szacowanie ryzyka związanego z użyciem glifosatu wzbudziło kontrowersje po tym, jak agencja ds. nowotworów Organizacji Narodów Zjednoczonych uzyskała inne wyniki niż unijne agencje ds. bezpieczeństwa żywności.
 

Co więcej, pojawił się raport, tzw. Monsanto Papers (Monsanto jest producentem Roundupu, którego najważniejszym składnikiem jest glifosat), który wskazuje, że niektóre z badań prowadzonych przez UE nie są wiarygodne. 
 

Jak twierdzą parlamentarzyści, proces autoryzacji w UE, włączając naukową ocenę substancji, powinien opierać się na opublikowanych, zrecenzowanych i niezależnych badaniach zleconych przez odpowiednie władze. Europejskie agencje badawcze powinny pracować właśnie w ten sposób.
 

Biorąc pod uwagę szeroki interes publiczny, posłowie domagają się, by ujawniono wszystkie dowody, które były powodem pozytywnego rozpatrzenia propozycji, by przywrócić użycie glifosatu.
 

Co dalej?

 
Nad uchwałą Parlament w całości zagłosuje 24 października w Strasburgu. Głosowanie odbędzie się nad wnioskiem Komisji, by przywrócić na rynek preparaty z glifosatem.


Inicjatywa obywatelska by wycofać glifosat zebrała ponad milion podpisów w mniej niż rok i będzie przedstawiona w Parlamencie w listopadzie tego roku.
 

Glifosat jest substancją często używaną w herbicydach. W samej Unii Europejskiej zarejestrowano kilkaset oprysków zawierających tę substancję. Światowe rolnictwo jest odpowiedzialne za wykorzystanie 76% glifosatu, ale używany jest także w leśnictwie i  ogrodnictwie. Ludzie są wystawieni na jego działanie żyjąc w pobliżu pól, na których jest rozpylany i używając go w domach czy spożywając w diecie. Pozostałości glifosatu wykrywa się w wodzie, glebie, żywności, napojach i nawet w ludzkim organizmie. 
 
al na podst. European Parliament
fot. Sierszeńska
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:41