StoryEditor

Gąsienice rzuciły się na soję

Podczas manewrów sojowych w Nowych Skalmierzycach zauważyliśmy atak gąsienic rusałki osetnika na rośliny. Co trzecia roślina była z objawami żerowania. Jak pozbyć się szkodnika?
07.06.2019., 15:06h

Rusałka osetnik to piękny motyl o pomarańczowych skrzydłach z czarnymi i białymi plamkami. Ma tez duże rozmiary jak na motyla w naszych warunkach. Jednak duże rozmiary i masowe występowanie to jego rolnicze wady. Gąsienice są niezwykle żarłoczne. Upodobały sobie nową w naszych warunkach soję jako roślinę żywicielską.

W tej chwili gąsienice są w 1. i w 2. stadium rozwojowym. Są jeszcze małe ale już są w stanie zniszczyć minimum 50% listka soi. Występują nawet po 2-3 sztuki na jednej roślinie. Gdy nieco podrosną to ich żarłoczność jeszcze wzrośnie.


Czym pryskać na gąsienice?

Niestety nie ma zalecanych wprost środków do zwalczania gąsienic rusałki ostenka na soi. Wiadomo ze skuteczne byłyby różne insektycydy zawierające np. alfa-cypermetrynę, beta-cyflutrynę, deltametrynę, tiachlopryd, cypermetrynę, esfenwalerat, etofenproks, lambda-cyhalotrynę, tau-fluwalinat, zeta-cypermetrynę a nawet biologiczny środek zawierający bakterie Bacillus thuringiensis var. kurstaki. Niestety - żaden ze środków nie ma rejestracji w soi.

Można jednak zwalczać inne szkodniki soi, np. oprzędziki, mszyce, zmieniki, czy strąkowca. Na nie zarejestrowane są preparaty zawierające acetamipryd. Są to np. AcetGuard, Ceta 20 SP, Kobe 20 SP, Lanmos 20 SP, Mosilan 20 SP, Sekil 20 SP. Ich zastosowanie na któregoś z ww. szkodników przy okazji zwalczy gąsienice rusałki osetnika. tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:20