StoryEditor

Straty związane z przymrozkami będą duże większe

Zdaniem Związku Sadowników straty związane z przymrozkami będą duże większe niż to się początkowo wydawało.  Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków. Taka sytuacja musi odbić się na cenach owoców w kraju.
04.06.2019., 14:06h
Szacowanie tegorocznych zbiorów owoców jest co jakiś (dość częsty) czas weryfikowane i podczas, gdy jeszcze kilka dni temu wielu sądziło, że straty przymrozkowe będą niewielkie, to teraz sytuacja się zmieniła.

Z informacji Związku Sadowników RP wynika, że zbiory będą nie tylko zdecydowanie mniejsze niż rok temu, ale też mniejsze od średniej wieloletniej i prawdopodobnie mniejsze od zbiorów poprzedniego „przymrozkowego” sezonu, czyli 2017 roku. „Wydaje się, że największe straty są w gatunkach pestkowych (wiśnie, czereśnie) oraz jabłkach. Te ostatnie jak wiemy mają kluczowe znaczenie w obrocie. W wielu miejscach przetrwały zawiązki grusz i śliwek (też brzoskwiń i moreli), choć tych ostatnich zdecydowanie mniej. W miarę nieźle poradziły sobie truskawki, szczególnie te przykrywane, choć w przypadku tego owocu plon skutecznie redukują obfite opady i presja chorób grzybowych. Gatunek ten kwitnie systematycznie i zmarznięcie pierwszych kwiatów może być zredukowane kolejnymi się pojawiającymi” - czytamy w komunikacie ZS RP.

Podobnie zła jest sytuacja w uprawach agrestu i porzeczki, które mocno ucierpiały z powodu chłodów a w efekcie plon z hektara będzie dość niski. Z kolei nieźle wyglądają prognozy dla borówki amerykańskiej, maliny i jeżyny. Ucierpiały bowiem głównie plantacje położone w „zimnych” miejscach.
Zdaniem  sadowników przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście przymrozki, ale podkreślają, że nie tylko. Po drugie jest to także efekt nadmiernego owocowanie w poprzednim sezonie, które spowodowało wysilenie drzew i krzewów.

Taka sytuacja na pewno odbije się na cenach owoców, których będzie zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. Sadownicy czekają jeszcze na szacowania zbiorów w innych krajach, w tym szczególnie w Chinach, gdzie rok temu były ogromne straty przymrozkowe. Wpływ na ceny mają mieć także puste magazyny przetwórców i handlowców, gdzie praktycznie nie ma zapasów.  wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:48