Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Gleba musi zatrzymać wodę – VII Forum Rolników i Agrobiznesu

Obrazek

Zagadnienie zdolności magazynowania wody przez glebę będzie jednym z tematów sesji Uprawa i technika I na naszym listopadowym, VII Forum Rolników i Agrobiznesu.

Jacek Daleszyński17 października 2022, 06:43

Zdolność gleby do zatrzymywania większych ilości wody można poprawić na kilka sposobów. Najważniejsze to zwiększenie ilości materii organicznej, a docelowo próchnicy. Warto przy okazji pamiętać, że materia organiczna i próchnica to nie to samo (pojęcia są czasem używane zamiennie). Z materii wprowadzanej do gleby powstaje próchnica, która ma ogromne możliwości magazynowania wody. Żeby jednak powstała to wprowadzana materia musi ulegać humifikacji, a nie tylko samej mineralizacji. W tym procesie uwalniają się z niej składniki odżywcze, które są pobierane przez rośliny. Jest to oczywiście pożądane zjawisko, ale jeśli przeważa ono nad humifikacją, to zawartość próchnicy w glebie może się w ogóle nie zwiększać.

Aby tak było warto w płodozmianie uprawiać rośliny mające dodatni wpływ na bilans materii organicznej, jak bobowate. Warto też pozostawiać słomę na polu i/lub stosować nawozy naturalne. Nieodzowne jest wapnowanie, które poprawia odczyn gleby i tym samym sprzyja prawidłowym procesom, w których zwiększa się ilość próchnicy. Wszystkie jednak stosowane nawozy naturalne, zielone (międzyplony) czy resztki pożniwne należy odpowiednio zagospodarować. I tu kłania się agrotechnika, bo od sposobu uprawy gleby zależy, czy i jak długo potrwa zwiększanie zawartości próchnicy w glebie i tym samym poprawi się jej zdolność do magazynowani wody.

O tym będzie mówić na naszym forum w sesji Uprawa i technika I niezależny ekspert dr Gera van Os z Uniwersytetu Wageningen w Holandii. Temat jej wystąpienia to „Jak zatrzymać w glebie maksymalną ilość wody, by poprawić odporność na okresowe susze i poprawić jej żyzność?”

Zapraszamy serdecznie!


 

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)