StoryEditor

Grupa Azoty wznawia produkcję nawozów

Spółki Grupy Kapitałowej Grupa Azoty wznawiają produkcję - państwowy gigant  w produkcji nawozów wydał dziś specjalny komunikat. Ma to związek ze zmianą sytuacji na rynku energetycznym.
12.10.2022., 19:10h

O decyzji Zarządu Grupy Azoty S.A. poinformował na Twitterze rzecznik prasowa spółki Monika Darnobyt.

Jak czytamy  w komunikacie, w związku ze zmianą warunków rynkowych Zarząd Grupy Azoty S.A. podjął decyzję o uruchomieniu w dniu 12 października br. w Tarnowie produkcji na instalacji nawozów azotowych, kaprolaktamu, poliamidu 6.

Jednocześnie Zarząd  podjął decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych w Segmencie Agro, tj. doskonale znanych rolnikom nawozów takich jak: Pulan, Pulan Macro, Saletrzak 27 N, Pulrea, Pulrea + INu i RSM także od dnia 12 października br.

Jednocześnie po pełnym uruchomieniu instalacji nawozowych, w postoju w Grupie Azoty Puławy nadal pozostanie instalacja kaprolaktamu (Segment Tworzywa) oraz instalacja melaminy (Segment Agro).


Długi przestój w produkcji nawozów

Przypomnijmy, że 23 sierpnia br. Grupa Azoty poinformowała w specjalnym komunikacie, że wstrzymano pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Spółka ogranicza wytwarzanie amoniaku do 10% mocy produkcyjnych. Oberwał tym samym segment agro, ale i tworzyw sztucznych. Nie wstrzymano jedynie produkcji siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy, Likam oraz Pulnox. Grupa Azoty dodała, że kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego. Jak podaje Grupa decyzja została podjęta w związku z dużym wzrostem cen gazu ziemnego. 

- W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - informowała w sierpniu firma. 


Dzień później produkcję nawozów w związku z trudną sytuacją rynkową wstrzymała także spółka Anwil.

Pomoc dla producentów nawozów

Ok. 40% rolników, którzy składali wnioski w ARiMR o dopłaty do nawozów jeszcze czeka na wsparcie. Tymczasem rządowe wsparcie ma trafić także do producentów nawozów. Przypomnijmy, że na posiedzeniu w dniu 20.09.2022 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra rozwoju i technologii projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024.


W ramach tej ustawy rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Na ten cel do przedsiębiorców do końca tego roku ma trafić ponad 5 mld zł.

Według danych Towarowej Giełdy Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420% wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263% więcej niż rok wcześniej. To dwa główne powody uruchamiania rządowego wsparcia dla sektora produkcyjnego.

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 00:12