StoryEditor

IPM in Europe w Poznaniu

Wczoraj, 15 stycznia 2015 r. w Poznaniu rozpoczął się kongres „IPM Innovationin Europe” (innowacje w integrowanej ochronie roślin w Europie).
15.01.2015., 09:01h

Przyczynkiem do obrad naukowców na ten temat są wprowadzone przed rokiem zmiany prawa dotyczące obszaru całej UE. Chodzi oczywiście o obowiązek stosowania w rolnictwie metod integrowanej ochrony roślin (ochrona uwzględniająca stosowanie innych metod przed użyciem chemicznych środków ochrony roślin). Ostatecznym celem tych zmian legislacyjnych jest ograniczenie zużycia chemicznych pestycydów, co ma w założeniu doprowadzić do ochrony środowiska naturalnego.
Odbywający się w Poznaniu kongres ma odpowiedzieć na pytania na ile zmieniła się ochrona roślin po roku obowiązywania metod integrowanych. Ponadto naukowcy z całej Europy (i nie tylko, jest kilku prelegentów spoza naszego obszaru) przedstawią wyniki swoich badań nad możliwościami wykorzystania w ochronie roślin innych metod. Dotyczy to głównie sposobów ochrony biologicznej (przy wykorzystaniu naturalnych wrogów szkodników, grzybów czy chwastów) oraz metod prognozowania, sygnalizacji i systemów wspomagania decyzji. Co ciekawe, okazuje się że metody te miały dotychczas zastosowanie głównie w uprawach intensywnych, a więc ogrodniczych. Jednak prawdopodobnie dzięki wprowadzeniu obowiązku w całym rolnictwie tworzy się „rynek” dla innych sposobów niż chemiczne także w rolnictwie polowym. Wysokie koszty stosowania metod niechemicznych w rolnictwie polowym będą w najbliższych latach spadały, dzięki coraz większemu upowszechnieniu metod, co spowoduje spadek kosztów jednostkowych zarówno dla producentów tych niechemicznych „środków” jak i dla samych rolników. Rozwijające się metody niechemiczne dla rolników „polowych” mają obecnie największe szanse w uprawach pszenicy (i innych zbóż poprzez tzw. ekstrapolację - przeniesienie), rzepaku i kukurydzy oraz poprzez rozwój istniejących metod dla ziemniaków. tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 21:00