Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Izby rolnicze apelują o zwiększenie wyboru środków ochrony roślin

Obrazek

O zwiększenie dostępu do różnorodnych środków ochrony roślin wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Karol Pomeranek28 października 2022, 09:00

Brakuje środków ochrony przeznaczonych dla niektórych gatunków 

Zarząd KRIR z niepokojem obserwuje zapowiadane zmiany zasad stosowania środków ochrony roślin, które przewidują ograniczenie ich zużycia o 50%. Zwłaszcza w sytuacji, że już obecnie rolnicy nie mają odpowiedniego wyboru środków ochrony roślin dla wszystkich rodzajów upraw. 

– Komisja Europejska stopniowo wycofuje poszczególne substancje aktywne jednak nie wprowadza się wystarczającej ilości nowych skutecznych środków. Powoduje to bardzo trudną sytuację np. w produkcji warzyw, gdzie nie ma środków ochrony przeznaczonych dla niektórych gatunków, a tym samym nie ma możliwości ich uprawy – podkreślają przedstawiciele izb rolniczych.

Zezwolić na stosowanie środków ochrony roślin zakupionych w UE 

W piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie takich przepisów, aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.


"Ponadto rolnicy chcieliby, żeby środki ochrony roślin zakupione np. w Niemczech i tam dopuszczone do stosowania, jednak nie zarejestrowane w Polsce, mogły być zgodnie z prawem stosowane przez polskich rolników w naszym kraju" – czytamy w piśmie.

fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)