StoryEditor

Ustawa o biopaliwach upadła. Co będzie z biokomponentami w 2023 r.?

O tzw. małej nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach oraz zagrożeniach i szansach z niej płynących rozmawiano na XI Konferencji Biopaliwowej. Co czeka branżę w kolejnych miesiącach?
27.10.2022., 14:10h

Ustawa odrzucona po protestach

Rzeczywiście tzw. mała nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach, zaproponowana przez rząd i przekazana do procedowania w Sejmie, mogła wykoleić produkcję rzepaku w Polsce i to w okresie rekordowych zbiorów i w czasie podejmowania decyzji o kolejnych zasiewach. Szczególne protesty zrodziły propozycje ograniczające zarówno NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy), jak i konieczność jego bezwzględnej realizacji jedynie do 60%. Wszczęta przez organizacje rolnicze i media (przy naszym udziale) burza, przyczyniła się do autorefleksji i zmian już na etapie pierwszego czytania ustawy przed komisją sejmową, a w konsekwencji do zaniechania jej dalszego procedowania.

Zmiany zasad w trakcie roku

Omawiając szczegółowo zaproponowane zapisy i ich konsekwencje Wojciech Kotala z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Cabaj & Kotala w swej prezentacji mówił jednak, że całkowite zaniechanie prac nad ustawą może być szkodliwe dla branży, bowiem miała ona określić szereg ważnych dla biopaliwowego rynku parametrów.

Miała wyznaczyć ramy do realizacji NCW w roku 2023 oraz dać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzamy do krajowego systemu paliwo...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:13