StoryEditor

„Żeby rolnictwo było na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji”. Agrii buduje nowy zakład produkcyjny.

Nowoczesny zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim do końca sierpnia 2023 roku. Właśnie wmurowano tam kamień węgielny pod jego budowę. Inwestor – Agrii Polska – to jeden z liderów w branży produkcji i dystrybucji kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów posypowych, nawozów dolistnych, środków ochrony roślin oraz handlu zbożem.
24.10.2022., 15:10h
Agrii Polska to dobrze znana firma na polskim rynku. W swym portfolio posiadają nawozy dolistne FoliQ, które powstają na bazie czystej wody, z użyciem nowoczesnego młyna rozdrabniającego oraz stacji odgazowania. Poza tym znajdują się w nim również nasiona marki Nasiona Dalgety, czyli sprawdzone odmiany zbóż, rzepaku, kukurydzy, roślin bobowatych oraz mieszanki traw pastewnych i gazonowych. 60% produkcji trafia na rynek polski, pozostała cześć do 12 krajów europejskich.

W Aleksandrowie Kujawskim powstanie zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ 

Umowa na budowę nowej fabryki między firmą Agrii Polska, a konsorcjum BWJ Inwestycje oraz Przedsiębiorstwem Budowlano-Montażowym STABUD-PRZEMYSŁÓWKA została podpisana w sierpniu tego roku, o czym informowaliśmy w artkule „Fabryka nawozów dolistnych marki FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim”.

Przypomnijmy, w ramach tej dużej inwestycji powstanie nowoczesny zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ o powierzchni 2 000 mkw. W dawnym budynku aleksandrowskiej Centrali Nasiennej znajdą się hala produkcyjna, hala magazynowa, laboratorium, sklep firmowy oraz pomieszczenia socjalne. Produkowane będą tam nawozy płynne i zawiesinowe wraz z pełną konfekcją, przeznaczone na dystrybucję w zakresie rynku krajowego jak i na eksport. 

„Zielone Horyzonty”, czyli zobowiązanie Agrii na rzecz środowiska 

Budowa kompleksu w Aleksandrowie Kujawskim oficjalnie ruszyła 17 października. Jest to ważny moment dla rozwoju firmy, który zbiega się z świętowaniem przez Agrii 25-lecia swojej działalności.

– Żeby rolnictwo było cały czas na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji z wykorzystaniem nawozów mikroelementowych – mówił Leszek Skrzypczyk, dyrektor zarządzający Agrii Polska Sp. z o.o. – Inwestycją w Aleksandrowie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników.

Jak podkreślił, Agrii Polska dba nie tylko o najwyższej jakości produkty poprzez dobór właściwych komponentów i technologii, ale również o ochronę środowiska, poprzez przyjęte „Zielone Horyzonty”. Są to zobowiązania Agrii na rzecz środowiska, produkcji zdrowej żywności oraz współpracy we wdrażaniu nowoczesnych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań w rolnictwie. Od lat wszystkie opakowania stosowane w jej fabrykach pochodzą z recyklingu, a woda wykorzystywana do produkcji nawozów dolistnych w Aleksandrowie Kujawskim, będzie pracowała w systemie zamkniętym.
Z kart historii Agrii Polska 
 • styczeń 1997 r. – otwarcie pierwszego biura regionalnego w Poznaniu
 • maj 1997 r. – przejęcie przedsiębiorstwa Alczes sp. z o.o., działającego w rejonie Warmii i Mazur
 • 1998 r. – zakup Centrali Nasiennej w Aleksandrowie Kujawskim od przedsiębiorstwa Rolimpex S.A.
 • 1999 r. – przebudowa Centrali Nasiennej w nowoczesny zakład produkcji materiału siewnego i powstanie marki „Nasiona Dalgety”
 • 2005-2008 r. – ulepszenie zakładu produkcyjnego i systemów informatycznych przedsiębiorstwa
 • 2008 r. – dołączenie MASSTOCK i Dalgety Agra Polska sp. z o.o. do grupy kapitałowej ORIGIN
 • 2011 r. – powstanie nowoczesnej marki nawozów dolistnych FoliQ w strukturach firmy Kazgod
 • sierpień 2015 r. – połączenie z funkcjonującą od 1989 r. grupą Kazgod i przejęcie pełnej odpowiedzialności za Grupę Kapitałową Kazgod (Kazgod, Agro-Bakałarzewo i Agro Plus)
 • styczeń 2016 r. – rebranding i powstanie marki Agrii Polska sp. z o.o.
 • czerwiec 2018 r. – otwarcie nowoczesnego centrum produkcyjno-magazynowego w Aleksandrowie Kujawskim
 • 2018 r. – wprowadzenie na rynek polski marki RHIZA, platformy rolnictwa cyfrowego, służącej wspieraniu podejmowanych decyzji w gospodarstwie rolnym 
 • 2018-2020 r. – modernizacja zakładu produkcji FoliQ, dalsza rozbudowa linii nasiennej i wdrażanie nowych systemów informatycznych
fot.: Karol Pomeranek
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 14:10