Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Jak wygląda poprawa bilansu wodnego w gospodarstwie IUNG?

Nie od dziś wiadomo, że gospodarstwa domowe muszą bardziej wydajnie gospodarować wodą. w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG-PIB „Kępa” poprawie gospodarki wodnej służy m.in. gromadzenie deszczówki w małych zbiornikach czy retencja glebowa. A uprawa prowadzona jest w systemie pasowym.

Kamila Szałaj8 października 2020, 13:25
W Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG „Kępa” k. Puław na 610 ha prowadzone są cztery gospodarstwa rolne. W jednym z nich, w miejscowości Osiny, produkowane jest bydło, zboża i rzepak. Od lat wdrażane są tu dobre praktyki i rozwiązania agrotechniczne sprzyjające poprawie bilansu wodnego. Jakie?  Z jednej strony jest to mała retencja, czyli wychwytywanie, gromadzenie w zbiornikach i racjonalne wykorzystywanie wody, a z drugiej strony – retencja gleby, czyli wapnowanie, odpowiedni płodozmian i zwiększanie zawartości próchnicy w glebie przez wykorzystywanie obornika w nawożeniu.

- Gospodarstwo posiada zbiorniki retencyjne, gdzie gromadzimy wodę, którą później wykorzystujemy w procesie produkcyjnym. A obornik z chowu bydła mięsnego wykorzystujemy do nawożenia. Dzięki temu zwiększamy ilość materii organicznej w glebie i podnosimy retencyjność gleby. W gospodarstwie prowadzimy szereg doświadczeń i praktyk w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą. Wyniki naszych badań są dostępne np. dla doradców rolniczych – tłumaczy dr hab. Mariusz Matyka, zastępca Dyrektora IUNG-PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.

Poza tym w gospodarstwie stosuje się uprawę konserwującą bezorkową, która chroni glebę przed degradacją i zachowuje jej produktywność. Siew wykonywany jest natomiast w technologii pasowej. 

- Siew pasowy służy poprawie stosunków wodno-powietrznych w glebie poprzez ograniczenie orki. Dlatego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie – wyjaśnia Sławomir Jurak, Dyrektor RZD Kępa.

Więcej o sposobach na poprawę bilansu wodnego w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG „Kępa” dowiecie się z filmu. Zapraszamy do oglądania!


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)