StoryEditor

Jak zdobyć nawozy NPK i co z ich cenami?

Nawozy wieloskładnikowe drożeją dosłownie w mgnieniu oka i wszystko wskazuje na to, że aktualne podwyżki w świetle szybko zbliżającego się jesiennego szczytu zaopatrzenia mogą wcale nie być ostatnie. Co z ich dostępnością?
10.06.2022., 15:06h

Po niespełna dwóch tygodniach funkcjonowania cennika hurtowego nawozów wieloskładnikowych Dystrybutor Grupy Azoty Agrochem Puławy wypuścił kolejną, już 7. w tym roku tabelę obowiązujących cen.

Nawozy będą jeszcze droższe

Tym razem podwyżki nie są tak znaczne jak poprzednio, ale dystrybutorzy mówią, że ceny NPK nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Na razie Polifoska 6, drożejąc zaledwie w dwa tygodnie aż o 100 zł, kosztuje u autoryzowanego dystrybutora w hurcie 3895 zł/t z dostawą. Na rynku detalicznym, ze względu na różne terminy zakupów, spotkamy jeszcze partie po 3845 zł/t, ale także po 4000 zł/t.

Podobnie podskoczyły ceny Polifoski 8, która zawsze jest droższa. W ostatnim cenniku dystrybutora zobaczymy 4015 zł/t, a na rynku znajdziemy oferty 3965–4200 zł/t. Na rosnące ceny wpływają nawarstwiające się problemy z małą dostępnością składników potasowych i bardzo drogimi fosforytami.

Fosfor drogi i nie ma go na razie w kraju

Fosfor na rynkach światowych jest bardzo drogi, w Niemczech fosforan diamonu (DAP) kosztuje 1000 euro/t. W Polsce większość tego nawozu zapewniały dostawy z Rosji i Białorusi.

– Ro...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 04:31