StoryEditor

Jaka będzie pogoda na wiosnę? Ponad 1000 rolników już to wie!

Już za kilka godzin informację tę zdobędzie kolejnych 600 słuchaczy naszych seminariów - uczestników poznańskiego spotkania uprawowego. Właśnie długoterminowe prognozy pogody, jakie dla rolnictwa mają niebagatelne znaczenie, są jednym ze stałych punktów, z jakim już po raz dziewiąty mają okazję zapoznać się Czytelnicy "top agrar Polska".
10.01.2019., 10:01h
Stali uczestnicy seminariów wiedzą, że prognozy te stawia prof. Hansgeorg Schönberger specjalista ds. uprawy, doradca z firmy N.U. Agrar. Jakie są one na ten rok? Na razie tego nie zdradzamy. Możemy jedynie uchylić rąbka tajemnicy i zakomunikować, że będzie to dla produkcji roślinnej dość dobry rok, jak to zwykle ma miejsce po wielkiej suszy. Jest jednak prawdopodobieństwo, że na początku lutego czekają nas silne mrozy (do - 19 st. Celsjusza) i tam, gdzie nie będzie pokrywy śnieżnej oziminy będą zagrożone.

Jednak nie tylko informacje pogodynki przyciągają setki słuchaczy nasze seminaria. W tym roku mamy dwa główne tematy przewodnie. Pierwszym jest gleba i jej znaczenie dla stabilności plonowania.

- Dla gleby wbrew wielu poglądom duże znaczenia ma frakcja piasku. Składa się on z krzemianów o twardej i kanciastej strukturze. Dzięki temu gleba utrzymuje stabilność - można na nią wjechać. Pozwala on także na uprawę gleby, gdyż bez niego nie możliwe byłoby zabiegi spulchniania - mówił prof. Schönberger.

Jednak dla utrzymania zasobności i gromadzenia wody znaczenie ma frakcja ilasta. Są to drobiny o średnicy poniżej 2 mikrometrów. Ma one jednak mankament - choć bardzo dobrze wiąże wodę, to strasznie trudno ją oddaje. Za gospodarkę wodną a także za nagrzewanie gleby i gospodarkę azotem wpływa frakcja próchnicy. Próchnica pozwala też na łatwiejsze przerastanie gleby przez korzenie.

Kolejnym tematem przewodnim prof. Schönbergera jest uprawa buraka cukrowego. Wielu rolników przed laty zrezygnowało z siewu tej rośliny. Teraz, po uwolnieniu rynku cukru, wracają do tej uprawy. Jednak i dla starych "wyjadaczy" w uprawie buraka  ciekawe jest spojrzenie na jego agrotechnikę specjalisty zza Odry.

W tym roku zaprosiliśmy na nasze seminaria także specjalistkę z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania - dr Zuzannę Sawinską. Pokazuje ona jakie zagrożenia ze strony chorób zbóż czyhają na plantacje w tym roku.

Ze szczegółami zapoznają się już jutro rolnicy z Polski północno-zachodniej podczas ostatniego dnia seminariów jaki będzie miał miejsce w Ostródzie.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 09:53