StoryEditor

Konkurs Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego wygrał Polak!

W Jönköping w Szwecji ogłoszono zwycięzcę międzynarodowego etapu konkursu, organizowanego przez WWF.  Już drugi raz w historii konkursu zwycięzcą jest Polak! 
26.10.2018., 12:10h
Główną nagrodę w wysokości 10 tyś. euro otrzymał Krzysztof Kowalski za wdrożenie w gospodarstwie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu oraz poważnego podejścia do zrównoważonego rolnictwa.

Konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego organizowany jest w ramach Programu WWF na rzecz Ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku.

50 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku zostało wyróżnionych za stosowanie w rolnictwie innowacyjnych praktyk przyjaznych środowisku morskiemu. Konkurs składa się z dwóch etapów: krajowego i międzynarodowego. W etapie krajowym jury, w Polsce złożone z przedstawicieli m.in. resortu rolnictwa, resortu środowiska, resortu gospodarki morskiej, ocenia sposób prowadzenia gospodarstwa pod kątem wdrożenia praktyk przyczyniających się do ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez związki azotu i fosforu. 
Finaliści z Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski, Rosji, Szwecji, a także z Białorusi i Ukrainy biorą udział w drugim etapie konkursu, gdzie międzynarodowe jury wybiera jednego zwycięzcę. 

– To wielkie zaskoczenie, duma i satysfakcja, że sposób mojego gospodarowania został przez kogoś  doceniony. Umacnia mnie to w przekonaniu o słusznej drodze jaką wybrałem – mówi Krzysztof Kowalski. 

Gospodarstwo przyjazne środowisku

Rolnik wdrożył przyjazne dla środowiska morskiego praktyki, które pozwalają na ograniczenie strat substancji biogennych (azotu i fosforu) z gospodarstwa, wśród których należy wymienić m.in.
  • utrzymanie aż 9 stawów,
  • stref buforowych, miedz śródpolnych, zadrzewień, zakrzaczeń,
  • uprawę poplonów ścierniskowych (grochu z lnem) i roślin bobowatych,
  • stworzenie szczelnych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych,
  • precyzyjne nawożenie,
  • wapnowanie gleby,
  • badanie gleby,
  • coroczne badanie paszy i wody na pozostałość azotanów i pestycydów
  • rolnik zasadził wraz z rodziną 1080 drzew wzdłuż rzeki, na granicy pól, tworząc alejki drzew. Stworzył tym samym przestrzeń dla dzikich zwierząt i ograniczył spływ substancji biogennych do wód.
  • jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Gospodarstw Edukacyjnych oraz sieci dziedzictwa kulinarnego Mazowsze w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.

– Jako Fundacja WWF Polska nadal będziemy promować wśród rolników i rolniczek przyjazne środowisku morskiemu praktyki, wierząc, że problem eutrofizacji Bałtyku się zmniejszy. Dzięki takim rolnikom jak Krzysztof Kowalski jest szansa na zmniejszenie nadmiernego przeżyźnienia naszych wód, a w konsekwencji ograniczenia zakwitów sinic. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu - mówi Weronika Kosiń, specjalistka  ds. Ochrony Ekosystemów Morskich w Fundacji WWF Polska.
 
Oprac. dkol na podst. informacji prasowej WWF Polska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 12:24