StoryEditor

Nawałnice przechodzą przez Polskę – grad i ulewy niszczą uprawy

Przez Polskę przechodzi front atmosferyczny, który lokalnie powoduje kolosalne straty w uprawach, wiele z nich to nawet 100 proc. zniszczeń. Poważne szkody nawałnica wyrządziła w powiecie kościańskim w woj. wielkopolskim.

Od około tygodnia przez Polskę przechodzą różne fronty atmosferyczne, które lokalnie powodują bardzo duże straty w uprawach. Powodowane są one zarówno przez ulewny deszcz i nawalny jak i gradobicia, które powodują nawet do 100 proc. zniszczenia upraw w kraju.

image

Kiedy pomoc dla rolników po przymrozkach? Jest zapowiedź resortu rolnictwa i KE

Gradobicie w powiecie kościańskim

We wtorek 28 maja bardzo silny front atmosferyczny przeszedł z południa na północ Wielkopolski powodując bardzo wiele strat w uprawach rolniczych. Od rolników z okolicy Kościana otrzymaliśmy materiał zdjęciowy, a na którym widać jak bardzo ucierpiały uprawy zbóż, kukurydzy i buraków cukrowych w wyniku nawałnic, które przeszły wczorajszego popołudnia przez woj. wielkopolskie.

Lokalnie spadło nawet 60 l wody na m2 w ciągu godziny i wystąpił także grad. Rosliny całkowicie wyległy w wyniku nawalnego deszczu, woda płynąca po polu spowodowała stworzenie się koryt i spływała do zaniżeń terenu. Dodatkowo grunt jest mocno nasiąknięty wodą, co sprawia że nawet jeśli uprawa nie jest mocno uszkodzona w wyniku samego deszczu nawalnego czy gradu to na takie pole długo nie uda się wjechać, żeby wykonać niezbędne prace np. ochrony roślin.

image

Armagedon na Lubelszczyźnie! Pojawił się apel o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej

Skutki gradobicia dla upraw

Widać także skutki gradobić. Padał grad różnej średnicy, a większość zbóż jest w fazie kłoszenia co powoduje, że ziarna w kłosie zostały wybite. Tam na pewno plon będzie zaniżony. Dodatkowo także widać skutki gradobić w kukurydzy i burakach cukrowych. Te rośliny mają jeszcze szansę odbudować swój plon w kolejnych tygodniach i miesiącach, bo mogą wygenerować nowe liście lub zregenerować te uszkodzone. Jednak będzie to miało skutek w finalnej wysokości plonu, o ile oczywiście roślina nie została wyłożona przez deszcz nawalny lub też wichury, które również się zdarzały podczas przechodzącego frontu atmosferycznego.

image

Zgłoś straty po przymrozkach, jeśli chcesz otrzymać pomoc! Czasu zostało niewiele!

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 06:37