StoryEditor

Nowoczesne centrum i rozwiązania Cortevy

Otwarcie nowoczesnego ośrodka badawczo-rozwojowego firmy Corteva położonym na południowym zachodzie Niemiec w Eschbach, robi ogromne wrażenie. Pełną parą trwają tam prace w nowoczesnych laboratoriach i na polach doświadczalnych, dzięki czemu Corteva zaskoczy niejedną nowością w najbliższym czasie.
23.06.2023., 18:06h
– Konsumenci mają coraz większe wymagania dotyczące stosowania w uprawach rolniczych środków ochrony roślin pochodzenia naturalnego, dlatego w Eschbach skupiamy się na badaniu substancji pochodzenia naturalnego i ich skuteczności w zwalczaniu szkodników i chorób. Do 2023 roku chcemy mieć 25% biologicznych produktów w portfolio Corteva – mówił Andreas Huber, kierownik działu badawczo-rozwojowego środków ochrony roślin w regionie EMEA, Corteva Agriscience. 

Nowoczesne wsparcie hodowli

Nowe centrum badawczo-rozwojowe Corteva położone jest na południowym zachodzie Niemiec w Eschbach, tuż przy granicy z Francją i Szwajcarią. Prace w nim skoncentrowane są na opracowywaniu odmian roślin uprawnych bardziej odpornych na stres i zmiany klimatu, wykorzystaniu biologii molekularnej i badań genetycznych do wspierania badań czystości odmianowej materiału siewnego oraz opracowywaniu środków ochrony roślin zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

Ma nowoczesne laboratorium fenotypowania i genotypowania, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod (m.in. także CRISPR/Cas 9), znacznie przyspiesza się prace hodowlane. Jednym z najnowszych projektów hodowlanych są prace nad wczesnością soi w celu jej lepszej adaptacji do warunków klimatycznych Europy.

Nowe fungicydy

Corteva cały czas wprowadza nowe substancje czynne, jak choćby z grupy fungicydów – Inatreq Active (w Polsce już zarejestrowany jako produkt Questar – solo, a w przyszłości z protiokonazolem) czy Adavelt Active (o podobnym sposobie działania do Inatreq Active), czy należącego również do grupy pikolinamidów Haviza Active, znanego już południowoamerykańskim rolnikom narzędzia do zwalczania azjatyckiej rdzy soi. Corteva przewiduje wprowadzenie Haviza w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Boliwii od 2027 r.

Nowe herbicydy

Rinskor active (florpyrauksyfen benzylu) to nowa substancja herbicydowa, należąca do grupy chemicznej arylopikolinowe, sklasyfikowanej w obrębie syntetycznych auksyn. Substancja ta przeznaczona jest głównie do walki z chwastami dwuliściennymi, aczkolwiek na świecie zarejestrowana jest m.in. w ryżu, w którym przy wyższej dawce zwalcza także chwasty jednoliścienne. W Polsce ma być dostępna za kilka lat – najpierw w kukurydzy, potem w burakach cukrowych.
Kolejną nową substancją herbicydową od Cortevy jest Bexoveld – należąca do grupy arylopikolinowych trzeciej generacji. Substancja powstała w oparciu na wiedzy firmy na temat substancji czynnych Arylex i Rinskor.

Biologiczna ochrona na sztandarach

Corteva stawia mocno na substancje do ochrony pochodzenia naturalnego – bio. Jednym z takich przykładów jest znana już substancja insektycydowa spinosad (Qalcova active) otrzymywana w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa, do zwalczania szkodników gryzących (działa kontaktowo, żołądkowo i wgłębnie) w szerokim spektrum roślin rolniczych, sadowniczych i warzywnych. Jej następcą jest spinetoram (Jemvelva Active).

Kolejnym biorozwiązaniem jest insektycyd zawierający grzyb Beauveria bassiana 203 (Bb203), zatwierdzony już przez UE do biologicznego zwalczania owadów w uprawach rolniczych, leśnych i ozdobnych. Najnowsze badania wskazują, że wchodzi on również w interakcje z roślinami, aktywując ich mechanizmy obronne. 

Od niedawna na rynku krajowym dostępna jest odmiana rzepaku ozimego z tolerancją na sprawcę zgnilizny twardzikowej – Protector (PT303). W Europie proponowana jest już ona w zestawie z biofungicydem Ballad, zawierającym bakterię Bacillus pumilus, przeznaczonym do stosowania w fazie opadania pierwszych płatków kwiatowych rzepaku. W badaniach uzyskano porównywalną skuteczność z konwencjonalnym fungicydem. Rozwiązanie ma być alternatywą w strategii antyodpornościowej i testowane jest także w Polsce, ale jeszcze nieoferowane komercyjnie. 

Fot. Walerowska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 21:24