StoryEditor

Objawy i zwalczanie X. fastidiosa. Bakteria poraża aż 300 gatunków roślin!

Groźna bakteria atakująca wiele gatunków roślin znów budzi niepokój w Europie. Nowe przepisy, rozszerzona lista gatunków i obowiązkowe badania.

24.11.2025., 14:00h

Xylella fastidiosa, bakteria, która przenoszona jest przez owady, atakuje drzewa oliwne, cytrusy, winorośl i różne rośliny ozdobne. Jest ona zagrożeniem dla roślin uprawnych podobnie, jak we wcześniejszych latach, o czym informowaliśmy np. w tym artykule:

Rozpoznano sprawcę epidemii drzew oliwnych

Objawy występowania X. fastidiosa

Bakteria X. fastidiosa charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum roślin gospodarzy, co powoduje, iż jest ona bardzo groźnym patogenem. Bakteria jest bowiem w stanie porazić rośliny należące do 68 rodzin, 187 rodzajów i ponad 300 gatunków.

Wśród roślin gospodarzy bakterii znajdują się także gatunki występujące lub uprawiane w Polsce, w tym:

  • winorośl,
  • brzoskwinie,
  • borówka wysoka,
  • śliwa japońska,
  • śliwa domowa,
  • wiśnia,
  • czereśnia,
  • oleander,
  • jawor amerykański,
  • amerykański wiąz biały,
  • dąb,
  • klon czerwony
  • oraz czerwona morwa.

Ze względu na tak dużą ilość gatunków, które bakteria poraża, powoduje ona różne symptomy. Mogą to być:

  • chlorozy,
  • więdnięcia,
  • zasychanie i oparzeliny liści (głównie wierzchołków)
  • oraz zamieranie całych roślin.

Zwalczanie Bakteria X. fastidiosa

Bakteria X. Fastidiosa w całej Unii Europejskiej, również w Polsce, posiada status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania.

Na ten moment nie ma dostępnych żadnych chemicznych metod ochronnych.
- Jedynym sposobem walki z chorobą jest usuwanie i palenie porażonych roślin, a także zwalczanie wektorów. Dlatego bardzo duże znaczenie ma produkcja i sadzenie zdrowego materiału roślinnego - informuje PIORiN. 

Wszystkie przypadki, kiedy podejrzewamy, że mogła wystąpić bakteria X. fastidiosa, powinny być zgłaszane Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Zmiana przepisów i rozszerzenie listy

Przypomnijmy też, że od 1 lipca 2025 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/2507, które to przepisy m.in. wprowadzają obowiązek urzędowych badań laboratoryjnych pod kątem bakterii Xylella fastidiosa dla dodatkowych gatunków roślin.

- Obowiązkowe badanie laboratoryjne będzie dotyczyło roślin przeznaczonych do sadzenia, wskazanych taksonów i powinno zostać wykonane przed pierwszym przemieszczaniem danych roślin na terenie Unii Europejskiej (tj. przed ich wyprowadzeniem z miejsca produkcji do dalszej dystrybucji) - informuje PIORiN. 

Wymóg dotyczy roślin:

- z rodzaju Coffea, oraz

- następujących gatunków:

  • Lavandula angustifolia
  • Lavandula dentata
  • Lavandula x intermedia
  • Lavandula latifolia
  • Lavandula stoechas
  • Nerium oleander
  • Olea europaea
  • Polygala myrtifolia
  • Prunus dulcis
  • Salvia rosmarinus

Wymienione rośliny obowiązuje także wpisywanie kodu identyfikacyjnego za literą C na paszporcie roślin. Kod identyfikacyjny jest istotny w przypadku wystąpienia zagrożenia fitosanitarnego i umożliwia szybką lokalizację źródła zakażenia.

 

Patrycja Bernat

Źródło: InHort Instytut Ogrodnictwa/PIORiN

Fot: E. Rozpara archiwum redakcji

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. grudzień 2025 12:27