StoryEditor

Ostatni moment na obornik i gnojowicę!

To już praktycznie ostatni moment na zastosowanie nawozów naturalnych, jak np. obornik czy pomiot, na gruntach ornych. Ostatecznie termin mija wraz z końcem listopada.
29.10.2019., 15:10h

Do tej pory obowiązywały przepisy określające terminy stosowania nawozów naturalnych. Nawozy naturalne płynne oraz nawozy mineralne zawierające azot stosuje się tam w określonych terminach (patrz mapa), tak aby zostały one pobrane przez rośliny i mikroorganizmy:

  • od 1 marca do 15 października w Polsce północno-wschodniej i w rejonach podgórskich;
  • od 1 marca do 20 października w Polsce wschodniej;
  • od 1 marca do 25 października na większości obszaru Polski.


Na użytkach zielonych miesiąc dłużej

Dłużej nawozy można stosować w uprawach trwałych, w tym na użytkach zielonych. Tam nawozy mineralne oraz naturalne płynne stosuje się od 1 marca do końca października (niezależnie od regionu), a nawozy naturalne stałe do końca listopada.
Podczas późnej jesieni teoretycznie można by było zagospodarować np. obornik, zamiast składować go na polu. Byłoby to dla gleby i wody o wiele korzystniejsze niż koncentracja azotu w jednym miejscu na pryzmie.

Przepisy dopuszczają stosowanie nawozów po tych terminach. Ma to jednak miejsce, gdy przedplonem były np. późno schodzące z pola buraki lub kukurydza. Jednak dawka azotu w takim przypadku ...

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:16