StoryEditor

Pszenica jara przebadana w PDO

Pszenica jara to dość niszowy gatunek w naszym kraju. Przypominamy sobie o niej nie w kontekście lepszych parametrów ziarna w stosunku do formy ozimej, ale przy okazji wymarznięć tej ostatniej.
23.01.2017., 16:01h

Siewom pszenicy jarej nie sprzyjają susze wiosenne. Stąd jest ona dopiero na 3 miejscu pod względem powierzchni uprawy zbóż jarych, za jęczmieniem i owsem. Zboże to jest jednak corocznie badane przez COBORU (w PDO), a w oparciu o wyniki uwzględniające m.in. poziom plonowania, podatność na choroby czy wyleganie tworzone są listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych rejonach kraju. Warto z tego skorzystać przy wyborze odmiany i dostosować ją do warunków panujących w gospodarstwie.

Obecnie Krajowy rejestr liczy 30 odmian pszenicy jarej. W sezonie 2016 przebadano 23 z nich. W artykule na ten temat w najnowszym lutowym numerze "top agrar Polska" można znaleźć ich zestawienie wraz z badanymi cechami. Pozwoli to na porównanie poszczególnych odmian między sobą, co z pewnością ułatwi wybór tym rolnikom, którzy na uprawę pszenicy jarej się zdecydują.

jd, fot. Daleszyński

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:04