StoryEditor

Raport: Susza się pogłębia, a wysokość pomocy nadal nieznana

Resort rolnictwa cały czas nie może przedstawić szczegółów pomocy suszowej, ale powołując się na słowa premiera Mateusza Morawieckiego zapewnia, że nikt nie zostanie zostawiony bez pomocy. Wysokość pomocy do hektara poznamy dopiero po zakończeniu prac komisji szacujących straty. Tymczasem klęską suszy dotkniętych jest już  72 tys. gospodarstw rolnych. Niestety ostatnie opady niczego nie poprawiły.
10.07.2018., 11:07h
Zdaniem rządu tegoroczna klęska suszy w swoich rozmiarach nie przypomina ani tej z 2007, ani z 2015 r. Wtedy negatywny bilans wodny był notowany dopiero na początku lipca, podczas, gdy teraz - już z końcem maja i początkiem czerwca. Wyższe o średnio o 4 stopnie Celsjusza były również temperatury w porównywalnych okresach.  Mimo tego, że z roku poprzedniego wchodziliśmy w całkiem niezły klimatyczny bilans wodny to niestety zasób wód gruntowych został bardzo szybko wyczerpany. – Jednocześnie, praktycznie, przejście z fazy zimowej roślin w okres bardzo szybkiej wegetacji, czyli do fazy letniej, spowodował przyśpieszenie tej wegetacji. W niektórych regionach kraju jesteśmy po małych żniwach rzepaczanych i rozpoczynają się żniwa zbożowe. Tak więc sezon wegetacji został przyśpieszony od 3 do 4 tygodni – relacjonował wczoraj w Senacie wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski.

Suszę monitoruje rekordowa liczba 666 stacji meteorologicznych, co daje pełniejszy obraz katastrofy na polskiej wsi. Susza dotyczy bowiem wszystkich monitorowanych upraw. – Ostatnie opady, które były w ostatniej dekadzie czerwca mogą poprawić sytuację, ale niestety chodzi o kukurydzę i rośliny okopowe, a dla pozostałych upraw nie ma już większego znaczeni. Jest już za późno i deszcze nie powiększa plonów – powiedział wiceminister Romanowski.  
Krajobraz klęski
Z ostatnich danych rządu wynika, że susza dotknęła 42 tys. gospodarstw na powierzchni 780 tys. ha. Aż w 18 tys. gospodarstw straty przekroczyły 70%. Znacznie poprawiła się natomiast sytuacja z komisjami szacującymi straty. Jeszcze niedawno na 2478 gmin w kraju w zaledwie 206 były takie komisje powołane. Obecnie jest ich już 1359 z czego 1326 już pracuje. Ale to wciąż za mało. W województwie mazowieckim na 314 gmin jeszcze 84 nie wystąpiły z wnioskiem o powołanie komisji szacujących straty.
Obietnice premiera
Na co mogą liczyć rolnicy? Na razie na obietnice. Na konkrety trzeba jeszcze poczekać. – Oprócz podstawowych instrumentów, które są dostępne będzie skierowana pomoc do każdego hektara, Ale żeby skierować taką pomoc i żeby ogłosić taki nabór, który będzie realizowała ARiMR niestety musimy mieć dużo więcej danych dotyczących szacowania strat. Na razie nie mówimy o żadnych konkretnych kwotach. Jeżeli będziemy mieć dużo bardziej wiarygodne dane z prac komisji to mamy zapewnienie premiera Morawieckiego, że pieniądze dla rolników muszą się znaleźć dla poszkodowanych rolników i z tym nie będzie żadnego problemu  – obiecał wiceminister Romanowski.    wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 07:04