StoryEditor

Rolnicy ratują plony przed przymrozkami

Przymrozki dały się wszystkim we znaki. W winnicach w nocy zapłonęły ogniska i pochodnie, aby jak najbardziej złagodzić wpływ bardzo niskim temperatur. Nie tylko owocowe dostały w kość. Buraki, łamiący się jak zapałka rzepak, czy uprawy warzyw zostały zagrożone. Każdy rolnik walczy o swoje uprawy o przyszłość.
23.04.2024., 12:07h

Przymrozki z jakimi mamy do czynienia, szczególnie w Polsce zachodniej i centralnej na pewno wpłyną na kwitnące drzewa owocowe i niektóre gatunki jagodowe. Widać też wpływ niskich temperatur na rzepak, którego pędy są poskręcane. Mało jednak mówi się o wpływie kwietniowego mrozu na zboża ozime. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ: Czy mróz wpłynie na zboża ozime?

Przymrozki niszczą uprawy

Na portalach społecznościowych w ostatnim czasie zaroiło się od zdjęć i filmów, które pokazują, w jaki sposób przymrozki zniszczyły uprawy.

- Dzisiejsza noc zostanie zapamiętana niestety na długo. Na południu i zachodzie kraju m.in.w Dolnośląskim, Śląskim czy chociażby w Wielkopolsce temperatury spadły do -5/-6°C a to oznacza, że wiele upraw niestety nie da się już odratować. Tyczy się to m.in. owoców miękkich jak jagoda, borówka czy porzeczka, upraw rzepaku, sadów, winnic. Możnaby wymieniać długo. To już nie są przymrozki tylko duży mróz, który zdziesiątkuje uprawy. Przy takim mrozie już ciężko walczyć poprzez zadymianie czy ogrzewanie. Wielu rolników dzisiejszej nocy przegrało wielodniową walkę. Mazowsze dzisiaj obroniło się od mrozu, głównie dzięki zachmurzeniu. Będzie ono nam towarzyszyć przez większość dnia, ale szanse na przejaśnienia także są. Nigdzie nie powinno padać. Temperatury po południu wzrosną do 8-9°C - czytamy na portalu Info Meteo. 

Przymrozki w winnicach - straty będą nieuniknione

Sadownicy ratują swoje drzewa

Deszczowanie i odymianie

Nie tylko rolnicy walczą o swoje przyszłe plony, również w szkółkach leśnych zastosowano deszczowanie i odymianie.

- To już kolejna noc podczas której toczy się walka z przymrozkami na naszej leśnej szkółce w Łaziszkach. Nocny mróz może wyrządzić ogromne szkody nie tylko w uprawach rolniczych, ogrodniczych czy sadowniczych, ale także w szkółce leśnej, dlatego tak ważna jest czujność i śledzenie informacji meteorologicznych. Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są siewki buka, dębu i jesionu. Metodami ochrony w naszym nadleśnictwie są deszczowanie, odymianie - Nadleśnictwo OŁAWA, LASY Państwowe.

Czy przymrozki wpływną na ceny?

Mniejsze plony, to mniejsza podaż warzyw i owoców A to na pewno przełoży się na cenę końcową dla konsumenta. W sieci już można znaleźć wpisy o rosnących cenach i obawami przed kolejnymi podwyżkami.

- Dziś wielu z nas ratowało w nocy swoje plantacje. Ten temat podjęły również media, bo miasto boi się, że żywność podrożeje od tych przymrozków. To dobry moment by podkreślać na fb dlaczego są dopłaty do rolnictwa - napisał jeden z rolników. 

 

Bernat Patrycja

Fot: Facebook

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 05:50