StoryEditor

Rozkruszek mączny w przechowywanych nasionach - groźny szkodnik magazynowy

W magazynach nasion coraz częściej odnotowuje się występowanie rozkruszka mącznego. Jego obecność może prowadzić do poważnych strat jakościowych. Jak postępować, gdy wystąpi w naszym magazynie rozkruszek?

21.12.2025., 18:00h

W magazynach, w których przechowywane są nasiona konopi włóknistych, odnotowano wystąpienie groźnego szkodnika magazynowego - Rozkruszka mącznego.

Rozkruszek mączny - charakterystyka

Rozkruszek mączny jest blady, perłowy lub szarobiały. Jego odnóża są zabarwione na bladożółto, a każde noga posiada na końcu jeden pazur. 

image
Rozkruszek mączny
FOTO: Platforma Sygnalizacji Agrofagów

- Jak wszystkie roztocza, są gładkie i bezskrzydłe. Pierwsze stadium larwalne ma tylko sześć nóg. Jednak kiedy linieją w stadium nimf, mają osiem odnóży. Jaja roztoczy są owalne, gładkie, białe i mają długość 0,12 mm - informuje Platforma Sygnalizacji Agrofagów. 

Zobacz także: Magazynowanie zboża – nowe technologie w suszeniu. Jak uniknąć strat po żniwach?

Rozkruszek w nasionach - co z magazynem? 

Magazyny pod przechowywanie zbóż, charakteryzują się idealnymi warunkami dla rozwoju szkodników, nie tylko rozkruszków. Dlatego tak ważne jest monitorowanie składowanego ziarna.

W przypadku wystąpienia rozkruszka mącznego na nasionach konopi zalecane jest zniszczenie porażonych nasion, a magazyn powinien zostać zdezynfekowany.

Przypomnimy, że do dezynfekcji powierzchni magazynowych, najczęściej stosuje się formulacje gazowe środków ochrony roślin, czyli fumigację. Fumiganty są często bardzo toksyczne, dlatego takie preparaty mogą być stosowane tylko przez osoby, które ukończyło specjalne szkolenia i mają na nie zezwolenie np. specjalistyczne firmy DDD.

image

Środki ochrony roślin zimą. Jak je magazynować, aby nie straciły swoich właściwości?

Patrycja Bernat

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2025 19:01