StoryEditor

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Kolejny już tydzień rzepak notuje obniżki cen. W całym kraju w żadnym ze skupów rolnik nie otrzyma już 1500 zł/t netto.
23.04.2018., 15:04h
Niestety jak co tydzień nie mamy dobrych wiadomości dla producentów rzepaku. Jeszcze w poprzednim tygodniu można było liczyć na stawki 1500 zł/t nasion, choć już w nielicznych skupach. Dzisiaj takiej ceny nie znajdziemy już nigdzie. Najwyższa stawka to 1490 zł/t w jednym ze skupów w południowej Wielkopolsce. Najczęściej jednak za rzepak można dziś otrzymać 1440–1450 zł/t. Najtaniej jest w niektórych punktach skupu w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim i zachodniopomorskim – od 1420 do 1430 zł/t.

Nie najlepiej przedstawiają się też stawki oferowane za rzepak z tegorocznych zbiorów. Przed tygodniem pisałem, że są one wyższe od obecnych cen w skupach. Teraz z rozmów jednak z rolnikami wynika, że proponowane stawki na żniwa wynoszą 1400 zł/t lub niewiele więcej. W zeszłoroczne żniwa czarne nasiona można było sprzedać za 1510–1550 zł/t w zależności od regionu.

Lepiej raczej nie będzie

Niestety zarówno podaż krajowego rzepaku i stan obecny plantacji nie mają wpływu na cenę tego surowca w Polsce. Ta determinowana jest przez europejski i światowy rynek roślin oleistych. W samej Europie zagrażać może nam Ukraina i Rosja. Pierwszy z tych k...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 07:51