StoryEditor

SDOO w Głubczycach – jak sobie radzą bobowate w tym roku?

Dni Pola – to prezentacja poletek doświadczalnych roślin uprawnych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach na Opolszczyźnie. Tym razem można było zobaczyć kilkadziesiąt odmian bobowatych i sprawdzić, jak rośliny radzą sobie w tym roku. 
28.06.2021., 14:06h
Pod koniec czerwca po półtorarocznej przerwie rolnicy mogli przyjechać do Głubczyc w woj. opolskim i zobaczyć poletka doświadczalne kilkudziesięciu odmian roślin bobowatych, w tym 20 odmian grochu, 11 odmian bobiku i 59 odmian soi. 

Wyniki badań roślin uprawianych na poletkach doświadczalnych są brane pod uwagę przy tworzeniu listy odmian zalecanych na Opolszczyźnie. Kluczowa jest wysokość i jakość plonu, ale także odporność na choroby, stresy spowodowane niekorzystnym przebiegiem pogody w okresie wegetacji.

Soja to podstawowy składnik większości pasz. Dotychczas nie była masowo w Polsce uprawiana, ponieważ jest to roślina ciepłolubna. Trwające jedenaście lat doświadczenia prowadzone na Opolszczyźnie oraz postępy naukowe w hodowli roślin sprawiły jednak, że pojawiły się odmiany soi dostosowane do naszego klimatu. A ta roślina białkowa ma wiele zalet.

dr Marta Bednarczyk  p.o. dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach
Zenon Chodziński  doradca rolny
Tomasz Cichoń  rolnik z Ostrożnicy
Mariusz Litwinowicz dyr. OODR w Łosiowie

tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 22:31