StoryEditor

Seminaria uprawowe 2020: coraz trudniej odchwaszczać buraki

Po zakryciu międzyrzędzi buraki skutecznie konkurują z chwastami. Do tego momentu jednak trzeba skutecznie zwalczać zachwaszczenie.
08.01.2020., 12:01h

Konkurencja chwastów w buraku słabnie wraz z rozpoczęciem zakrywania międzyrzędzi przez uprawę. Jest jednak ona tym większa, im więcej nasion chwastów znajduje się w glebie. Warto więc walkę z chwastami zacząć już wcześniej i glebowy bank nasion uszczuplać systematycznie.

– Bardzo skuteczna jest walka mechaniczna z chwastami po zbiorze przedplonu, np. zboża. Wtedy kilkukrotna uprawa ścierniska pozwala na zmniejszenie ilości kiełkujących nasion nawet o 50% – mówił dr Hansgeorg Schönberger na dzisiejszym seminarium uprawowym w Zakrzowie na Opolszczyźnie. Kolejne około 30% nasion chwastów można „zakopać” pługiem, tyle samo przez wyrównanie pola jeszcze jesienią.

– Dalsza mechaniczna walka z chwastami możliwa jest oczywiście wiosną już po wschodach buraków. Każdy zabieg mechaniczny może zmniejszyć ilość nasion w banku glebowym o 60% – mówił ekspert.


Równe rzędy – skuteczne pielenie

Zastosowanie sygnału GPS podczas siewu buraka pozwala na uzyskanie równych rzędów nie tylko w kierunku siewu, ale także w dwóch kierunkach po skosie pola, czyli w tzw. trójkącie – mówił dr Schönberger. To umożliwić może pielenie mechaniczne nie tylko w kierunku siewu, co usuwa chwasty pomiędzy rzędami, ale także po skosie i eliminację chwastów znajdujących się pomiędzy roślinami w wysianych rzędach. Dzięki temu można ograniczyć stosowanie herbicydów, które zawsze powodują w buraku stres.


Robotę zrobią roboty

Bez herbicydów praktycznie nie da się uprawiać buraków, ale w niedalekiej przyszłości możliwe będzie zmniejszenie ich zużycia nawet 20-krotnie.
– Specjalne roboty zasilane energią pochodzącą z paneli solarnych mogą precyzyjnie namierzyć i opryskiwać pojedyncze rośliny chwastów. Niestety ich wydajność jest jeszcze niewielka i wynosi około 0,3 ha/godz. – mówił dr Schönberger.


Zobacz też fragment wykładu o odchwaszczaniu buraka cukrowego


Cały materiał seminaryjny o odchwaszczaniu buraka cukrowego już niebawem na łamach naszego miesięcznika.

mwal, jd,

fot. mwal, jd

Partner główny seminariów uprawowych:

Partner seminariów uprawowych:

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:01