StoryEditor

Skracać czy nie skracać zboża?

W specjalnym wywiadzie dla naszej redakcji dr Hansgeorg Schönberger – znany Wam m.in. z naszych seminariów uprawowych, ale także z łamów naszego miesięcznika, radzi jak dalej postępować ze zbożami w obliczu postępującej suszy.
27.04.2020., 15:04h

Mamy kolejną bardzo suchą wiosnę. Rolnicy do początku kwietnia byli w stanie wykonać większość zabiegów standardowo, jak w poprzednich latach. Pierwszą dawkę azotu zastosowali już w połowie lutego, a drugą w marcu. Część rolników wykonała pierwsze skracanie, ale przez przymrozki i suszę, nie wszystkim się to udało. Najwięcej dylematów budzi strategia skracania zbóż.

– W tak suchym roku przed podjęciem decyzji o wykonaniu tego zabiegu, najpierw trzeba sprawdzić wilgotność gleby na głębokości 5–10 cm. Jeśli gleba w garści nie rozsypuje się, możemy jeszcze zastosować 60% dawki regulatora. Jeśli natomiast można ją formować i trzyma kształt, to wtedy można zastosować jego pełną dawkę – radzi dr Schönberger.


W jęczmieniu ważna wczesność odmiany

Bardzo istotny jest termin jego zastosowania, który zależy nie tylko od wilgotności gleby, ale także od fazy rozwojowej roślin. Jęczmień pod koniec kwietnia będzie miał już podnoszące się w pochwie liściowej kłosy. Należy wtedy rozciąć źdźbło i sprawdzić, jak daleko kłos znajduje się od języczka liściowego (liguli liścia flagowego).

– U odmian wczesn...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 12:29