StoryEditor

Sztuczna inteligencja przyspiesza prace nad odmianami roślin

Nowe Centrum Innowacji Badań i Rozwoju Syngenta Seeds w Malcie w stanie Illinois w USA kryje w sobie 3000 m2 nowoczesnej powierzchni laboratoryjnej. Cały kompleks ma 9300 m2 i otacza go 35 ha pól, na których Syngenta testuje każdy nowo opracowany materiał siewny.

02.11.2024., 08:00h

Praca nad nowymi odmianami kukurydzy

Otwarte przed rokiem Centrum położone jest w północnoamerykańskim pasie kukurydzy i wspiera współpracę między zespołami badawczo-rozwojowymi, a rolnikami. Centrum ma cztery specjalistyczne laboratoria:

  • Laboratorium genotypowania wykorzystuje zaawansowaną technologię sekwencjonowania DNA, którą umożliwia robotyka, aby zidentyfikować, które z dwóch miliardów par zasad DNA rośliny mogą mieć ogromny wpływ na plony i inne pożądane wyniki. Dzięki technologii sekwencjonowania (np. CRISPR/CAS) można przyspieszyć czas trwania programu hodowlanego.
image
FOTO:
  • Laboratorium oceny cech analizuje wpływ różnych cech na odporność roślin na szkodniki i patogeny, przeprowadzając eksperymenty z użyciem inokulantu patogenów. Eksperymenty te obejmują produkcję 4000 funtów inokulantu – jaj owadów, grzybów i bakterii, które są celowo umieszczane w szklarniach Syngenty i na polach testowych, aby zobaczyć, jak różne hybrydy i odmiany roślin są odporne na szkodniki i patogeny.
  • Laboratorium inżynierii automatyzacji opracowuje maszyny i rozwiązania cyfrowe wykorzystujące robotykę, automatyzację i drony do gromadzenia danych o uprawach. Innowacje zespołu mogą np. mierzyć siłę łodyg roślin lub plony, dostarczając badaczom informacji na temat postępów każdej próby. Syngenta wykorzystuje robotykę i automatyzację, aby umożliwić naukowcom gromadzenie dużych ilości danych znacznie szybciej, niż mogliby to zrobić ręcznie.
  • Laboratorium VR/AR wykorzystuje wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość do wizualizacji wpływu opracowywanych w firmie innowacji na wzrost roślin i zdrowie gleby w różnych warunkach i technologiach uprawy. Naukowcy firmy Syngenta wykorzystują tu również analitykę danych, sztuczną inteligencję (AI) i modele uczenia maszynowego do przewidywania, w jaki sposób nowe produkty i praktyki wpłyną na plony i cele zrównoważonego rozwoju.

Zobacz także: Biostymulatory – jakich błędów nie popełniać przy ich stosowaniu?

Warto podkreślić, że w ostatnich latach Syngenta Seeds, czyli część Grupy Syngenta, zajmująca się hodowlą nowych odmian, dzięki wymienionym technologiom przyspieszyła czas opracowywania nowych produktów o dwa lata i zwiększyła produkcję materiału hybrydowego o 40%.

image
FOTO:

Grupa Syngenta szczyci się osiągnięciami w dziedzinie badań i innowacji. W tym celu na całym świecie zatrudnia ok. 6500 pracowników zajmujących się badaniami i rozwojem. Ponadto każdego roku inwestuje ok. 1,2 mld dolarów w badania i rozwój. Centrum Innowacji w Malcie jest najnowszym punktem na mapie ponad 150 ośrodków badawczo-rozwojowych Syngenta na całym świecie.

Co ciekawe, Syngenta prowadzi też 12-ha pole demonstracyjne rolnictwa regeneracyjnego, z technologią bezorkową i roślinami okrywowymi, co zwiększa bioróżnorodność i chroni uprawy przed erozją, suszami i powodziami.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2024 12:29