StoryEditor

USA: gwałtowne burze zniszczyły silosy i miliony akrów pól uprawnych

Burze, które w zeszłym tygodniu przeszły nad USA zniszczyły miliony akrów pól uprawnych, a także dużą część zapasów kukurydzy i soi. Straty są ogromne!
18.08.2020., 15:08h

Władze Iowa zgłosiły szkody na 1,6 miliona hektarów pól uprawnych. To prawie jedna trzecia całkowitego areału kukurydzy w tym stanie. Żywioł, który oprócz upraw trawił również silosy zbożowe, wyrządził ogromne straty także w Illinois i Indianie.

- Prawdopodobnie duża część zbiorów kukurydzy została uszkodzona - mówił minister rolnictwa stanu Iowa, Mike Naig.

Wstępne raporty z regionów pokazują, że dziesiątki milionów buszli zboża, które były przechowywane w spółdzielniach rolniczych i na prywatnych farmach, zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone przez burzę.

Na razie trudno jest oszacować faktyczne straty, bo wiele zależy od tego, czy rośliny na polach zostały uszkodzone i połamane, czy są tylko pochylone przez wiatr.

W zeszłym roku powodzie i ekstremalne warunki pogodowe w USA już doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen na rynkach zbóż na świecie.


Najgorsze wydarzenie pogodowe w 2020 roku

Silne burze - określane przez US Weather Service jako Derecho - nawiedziły w poniedziałek cały środkowy zachód Ameryki, powodując poważne szkody majątkowe w wielu miastach i na obszarach wiejskich. Od wtorku ponad milion gospodarstw domowych i firm w USA było pozbawionych zasilania.

Kukurydza jest głównym zbożem uprawianym w stanie Iowa. Według Departamentu Rolnictwa USA, wyprodukowano tam w 2019 roku ok. 19% kukurydzy i ok. 14% soi uprawianej w całych Stanach Zjednoczonych.

W tym roku rolnicy ze stanu Iowa zasiali ok. 5,7 miliona akrów kukurydzy. To około 200 000 hektarów więcej niż w zeszłym roku. Jak wynika ze statystyk, produkują jej najwięcej w USA, bo blisko 65 mln ton rocznie.


Źródło: www.agrarheute.com

Fot. Twitter

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 00:41