StoryEditor

Groch: trudne żniwa ze względu na zachwaszczenie plantacji

Zaczęły się zbiory grochu. Żniwa są trudne, bo przerywane przez deszcze, które wspólnie z gradem położyły rośliny. Poza tym na wielu plantacjach zawiodły środki chwastobójcze i teraz rolnicy muszą najpierw pozbyć się chwastów, aby odsłonić groch.
07.08.2020., 13:08h

Groch jest znakomitą paszą, ale problem w tym, że w mało którym gospodarstwie jeszcze hodowane są zwierzęta. Dlatego w ostatnich kilkunastu latach niewiele gospodarstw zajmowało się jego uprawą. Aż do teraz, bowiem zainteresowanie jego uprawą wzrosło, po tym jak w ubiegłym roku była to roślina opłacalna.

Co prawda grochu nie można długo przechowywać i jest trudny w transporcie, dlatego ważna jest odległość od punktu skupu. Uprawa roślin bobowatych jest jednak korzystna w zmianowaniu, ale też ryzykowna.


Zalecenia agrotechniczne

Grochy zaleca się uprawiać głównie po zbożach i kukurydzy, na stanowiskach kl. IIIb–IVb. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny do zasadowego, tj. pH od 6,2 do 7. Z powodu wysokich potrzeb wodnych w czasie kiełkowania i dość dobrej odporności na wiosenne chłody, siew grochu wykonuje się wiosną jak najwcześniej, zwykle od 15 marca do 10 kwietnia. Ziarno tej grupy roślin wymaga przedsiewnego zaprawienia m.in. nitraginą.

Krajowe plony grochu siewnego zależą w dużej mierze od warunków pogody w trakcie sezonu wegetacyjnego, głównie opadów w czasie kwitnienia i nalewania strąków. Wynoszą średnio 2–4,5 t.

Kr...

Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:31