StoryEditor

Utrzymują się ujemne temperatury gleby

Po niedawnej fali silnych mrozów z końca drugiej dekady stycznia (16–19.01), w niektórych miejscowościach nadal utrzymują się minusowe temperatury gleby na głębokości 5 cm.
28.01.2021., 15:01h
Minęło już 10 dni od fali silnych mrozów, które nawiedziły Polskę. Jej skrajne wartości przy gruncie (5 cm nad powierzchnią gleby) przekraczały –30°C (Białystok, Siedlce, Suwałki) lub były bliskie tego pułapu (Łódź, –27,7°C; Lublin –27,2°C), a na głębokości 5 cm wynosiły odpowiednio –27,5°C (Białystok), –26,0°C (Lublin), –23,2°C (Warszawa), –22,4°C (Suwałki) i –22,1°C (Siedlce).

Po tym czasie, chociaż następowało systematyczne ocieplenie powietrza i gruntu, minusowe wartości gleby na głębokości 5 cm odnotowuje się nadal w miejscowościach:
  • Jelenia Góra (woj. dolnośląskie): –0,5°C
  • Krosno (woj. podkarpackie): –0,5°C
  • Lesko (woj. podkarpackie): –0,7°C
  • Suwałki (woj. podlaskie): –0,8°C
  • Terespol (woj. lubelskie): –0,1°C
  • (i co zaskakujące) Hel (woj. pomorskie): –0,2°C.
Tak długo utrzymujące się ujemne temperatury mogły w tych rejonach kraju uszkodzić system korzeniowy zbóż i rzepaku ozimego lub odpowiednio węzeł krzewienia (zboża), czy szyjkę korzeniową (rzepak). Niestety, utrata tych organów wiążę się nieodzownie z wymarciem roślin na polu. Tego efektu nie da się zregenerować żadnym sposobem...
Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:39