StoryEditor

Wapnowanie – jak dobrać wapno do pola?

Nie sztuką jest wysiać byle jakie wapno. Żeby nawóz ten w pełni zadziałał, trzeba dobrze dobrać jego rodzaj do typu gleby. Jak dobrać odpowiednie wapno do pola? Jak określić dawkę wapna?
02.08.2023., 13:08h
Zanim zaczniemy rozpatrywać pH gleby pod kątem jej żyzności i podania określonej dawki oraz formy wapna, odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie o generalny cel wapnowania. Z jednej strony może to być podniesienie pH do poziomu optymalnego dla gleby lub jego utrzymanie. Z drugiej jednak przede wszystkim jest nim regulacja odczynu gleby i zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków wzrostu.

Zakwaszanie gleby jest w warunkach naszego klimatu zjawiskiem naturalnym. Pierwotnymi źródłami zakwaszenia jest woda opadowa (pH = 5,65). Ilość wymytego wapnia w zależności od wielkości i rozkładu opadów waha się od kilkudziesięciu do ponad 200 kg CaO/ha/rok. Naturalnym procesem w glebie prowadzącym do jej zakwaszenia jest mineralizacja materii organicznej. 

Neutralizacja stosowanego nawozu azotowego

W warunkach intensywnej gospodarki rolnej, opartej na nawozach azotowych, ważna jest także forma stosowanego azotu. Stosując nawozy amonowe należy być świadomym, że sprzyja on zakwaszeniu gleby. Neutralizacja 1 kg azotu w formie amonowej wymaga wprowadzenia do gleby 3–5,5 kg CaCO3 .

Istotne jest także to, że rośliny wynoszą z plonami znaczne ilości wapnia. Więk...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 01:04