StoryEditor

Weekendowa huśtawka opadowa

Majówka rozpoczęła się chłodem i opadami. W wielu miejscach deszczu spadło dużo, lokalnie nawet bardzo, ale są też rejony, gdzie z 2. 05 na 3. 05 nie spadła przysłowiowa kropla wody.
04.05.2021., 11:05h
Wiosnę mamy chłodną i dość wilgotną, zwłaszcza kwiecień – w przeciwieństwie do ubiegłorocznego – i z wyraźnym, 10–14-dniowym opóźnieniem wegetacyjnym. Początek maja również jest chłodny, ze średnią temperaturą w kraju w ciągu dnia na poziomie 6–10°C. Przedział ten wystarcza na kontynuowanie wegetacji, a w najbliższych dniach szykuje się znaczące ocieplenie, nawet do ok. 20°C w wielu rejonach Polski.

Szczególnie cieszy natomiast fakt znaczących opadów deszczu w niemal całym kraju, które wystąpiły 2. i 3. maja. W wielu miejscach osiągnęły one poziom 15–25 mm, jednak z mapy opadowej wynika, że największe natężenie osiągnęły wzdłuż pasa biegnącego od Głogowa, przez Leszno, Toruń, Olsztyn i Kętrzyn. Synoptycy oszacowali tu opady w przedziale 30–40 mm – blisko miesięcznej ich sumy. Rekordzistami są natomiast okolice Torunia i Kętrzyna, gdzie spadło od ponad 50 do ok. 60 mm deszczu (patrz mapa).

Mamy też w kraju miejsca, gdzie deszcz w tych dniach nie wystąpił lub popadło symbolicznie, w ilości do 3–5 mm. Rejony bez opadów, co zapewne ucieszyło turystów, to okolice Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Koszalina, Ustki i Łeby. Niewielki deszcz wystąpił natomiast w dużej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Niestety, są to lokalizacje z dużym ubiegłorocznym deficytem wody glebowej.

Rolnicy prowadzący gospodarstwa w szerokim pasie, ciągnącym się z południowego zachodu na północny wschód kraju powinny natomiast uwzględnić tak duże ilości wody w glebie, która wypłukuje składniki pokarmowe, zwłaszcza azot i siarkę. Należy zatem w kolejnej dawce uwzględnić te okoliczności w strategii nawozowej (patrz mapa).

[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:27