StoryEditor

Sposoby BASF na Zielony Ład

Ekobalans to słowo klucz konferencji prasowej i debaty zorganizowanej przez firmę BASF. Jakie działania planuje firma, aby przygotować rolników i sadowników na nowe warunki prowadzenia produkcji, jakie zafunduje nam Zielony Ład?
08.04.2021., 15:04h

– Planujemy ograniczenie emisji CO2 o 30% na tonę plonów do 2030 r. w pszenicy, ryżu, rzepaku i kukurydzy, ale przy tym naszym celem jest wspieranie rolników w produkcji rolniczej, aby nie ograniczyć rentowności ich gospodarstw – mówił Livio Tedeschi, Chairman of CropLife Europa, Senior Vice President – Agricultural Solutions EMEA. Chcemy to osiągnąć m.in. przez doskonalenie i wprowadzenie cyfrowych rozwiązań dla lepszego zwalczania chwastów. Wspólnie z firmą BASF opracowaliśmy rozwiązanie umożliwiające przyjazne dla środowiska stosowanie środków ochrony roślin – opryskiwacz automatycznie odróżnia chwasty od roślin uprawnych i precyzyjnie je eliminuje. Celem jest 125 mln hektarów do 2030 r. – mówił Livio Tedeschi.

Jedną z metod wspierania rolników przez firmę BASF ma być także wprowadzenie na rynek i skomercjalizowanie odmian pszenicy mieszańcowej.

– Odmiany mieszańcowe lepiej się dostosowują do różnych warunków, a przy tym mają także większy potencjał plonowania. Upowszechnienie w uprawie tego typu odmian pszenicy pozwoli na zwiększenie produkcji żywności bez konieczności powiększania areału – podkreślał Livio Tedeschi. Pierwsze odmiany powinny pojawić się na polach w latach 2022–2023.


Revysol – multitalent

Ten nowy triazol został wprowadzony niedawno, ale już zdominował program ochrony zbóż. Planowane jest jego wprowadzenie także w produkcji sadowniczej. Nowa substancja grzybobójcza – mefentriflukonazol (Revysol) należy do grupy inhibitorów steroli, a w swojej cząsteczce ma grupę izopropanolową. Jest to pierwszy triazol zawierający izopropanol.

W produkcji sadowniczej wyzwania jakie stawia Zielony Ład nie będą proste do spełnienia. To w niej stosuje się duże ilości środków ochrony roślin. Z drugiej strony produkcja sadownicza szybciej przyjmuje innowacje. To jeden z wniosków, jaki płynie z wystąpienia specjalisty BASF Tomasza Lewandowskiego. Wskazał także na to, że produkcja jabłek, aby były zdrowe, wymaga stosowanie precyzyjnie środków ochrony roślin.

– Tylko owoce bez porażenia patogenami, a więc chronione zgodnie ze sztuką ochrony roślin są zdrowe – mówił ekspert. Stosowanie środków będzie jednak musiało być ograniczone. W tym celu trzeba będzie jeszcze precyzyjniej stosować pestycydy oraz posiłkować się systemami wspomagania decyzji.


Metody na parcha i owocówkę

BASF ma bogatą paletę do ochrony sadów jabłoniowych. Służą one m.in. do zabezpieczenia przed parchem i mączniakiem. Jednym ze środków jest Faban 500 SC, który charakteryzuje się długotrwałym działaniem, dzięki formacji, która zapewnia długą dostępność substancji czynnej – pitymetanilu. Kolejnym środkiem sadowniczym jest Delan Pro, który działa zarówno na powierzchni jak i wewnątrz liścia. Zawarty w nim kwas fosforynowy działa jak stymulant odporności. Oprócz fungicydów BASF oferuje sadownikom także metody na owady - owocówkę jabłkóweczkę. Niekonwencjonalny sposób działania ma środek biologiczny Nemasys C. Zawiera on szkodliwe dla owadów nicienie i zwalcza stadium zimujące szkodnika. Natomiast w okresie wegetacji BASF poleca działanie feromonów, które powodują dezorientację samic i samców motyla. W wyniku tego nie dochodzi do kopulacji i złożenia płodnych jaj. Preparat feromonowy to RAK 3+4, który wspomaga ochronę insektycydową.


Biodegradowalna folia w warzywach

Rozwiązaniem na ograniczenia stosowania środków ochrony roślin są metody alternatywne. Bardzo ciekawie wygląda pomysł firmy BASF na ograniczenie m.in. zachwaszczenia w warzywach. Jest to stosowanie biodegradowalnej folii do ściółkowania gleby ecovio. Pozwala ona także na ograniczenie wnikania szkodników oraz na przyspieszenie produkcji dzięki szybszemu ogrzaniu gleby. Mówił o tym Maciej Wita z firmy BASF Polska. W tym wynalazku ważne jest to, ze ulega on biodegradacji i nie ma przez to kłopotu z utylizacją folii.

– Bardzo często rolnicy mają problem ze znalezieniem chętnej firmy, która weźmie od nich do utylizacji folię zanieczyszczoną glebą. Flota ecovio po 1,5-2 sezonach rozkłada się do próchnicy i nie ma nawet mowy o tzw. mikroplastikach – tłumaczył Maciej Wita. Folia jest już dostępna w sieci dystrybucyjnej.

mwal, tcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 04:20