StoryEditor

Wysyp nowości firmy Bayer

Firma Bayer nie zasypia gruszek w popiele i na żuławskich madach w Centrum Doradztwa Technicznego w Pordenowie (powiat malborski) zademonstrował nowości na najbliższy sezon.
16.06.2021., 17:06h

A jest ich całkiem sporo. W rzepaku pojawiły się nowe odmiany, tj. DK Immortal CL oraz DK Plasma. Pierwsza z nich to odmiana przeznaczona do technologii Clearfield, ale odznaczająca się także tolerancją na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Z kolei DK Plasma to odmiana tolerancyjna na kiłę kapusty oraz suchą zgniliznę kapustnych (ma geny RLM7 i RLM3). Rekomendowana jest także w rejonach o surowszych zimach, z uwagi na bardzo dobrą zimotrwałość. Na polach w Pordenowie można było także zobaczyć jedne z nowszych odmian rzepaku (wprowadzone w 2020 r.), m.in. DK Excited i DK Exima. Obie charakteryzują się wysokim plonowaniem i bardzo wysoką zawartością tłuszczu w nasionach. Nasiona rzepaku Dekalb będą zabezpieczone zaprawą fungicydową Scenic Gold oraz insektycydową Buteo Start.

W zbożach herbicyd i regulator

Nie zabrakło także nowości w zbożach. Do wiosennego zwalczania chwastów 1-liściennych, takich jak miotła zbożowa, wyczyniec polny, owies głuchy, stokłosy, życice i wiechliny (wykazuje częściowe działanie na niektóre chwasty 2-liścienne) w zbożach ozimych (pszenica, pszenżyto, żyto), firma proponuje nowy herbicyd Incelo (mezosulfuron 45 g/kg + tienkarbazon 15 g/kg). W Pordenowie Incelo zastosowano w dawce 0,15 kg/ha (przeciwko miotle zbożowej) wraz z adiuwantem olejowym Biopower i Sekatorem Plus w dawce 0,6 l/ha. Incelo zarejestrowany jest w trzech dawkach, tj. 0,15 kg/ha, 0,2 kg/ha i 0,33 kg/ha.

Firma Bayer wprowadza także w 2022 r. nowy produkt do regulacji łanu zbóżFabulis OD (zawiera 50 g/l proheksadionu wapnia). Może on być stosowany w dwóch terminach, tj. BBCH 31–32 i BBCH 37 w szerokim zakresie temperatur, tzn. od 5 do 25°C. 

W kukurydzy nie tylko odmiany

W 2022 r. Bayer wprowadzi także nowy herbicyd kukurydziany – Capreno 547 SC (tembotrion 345 g/l + tienkarbazon metylu 68 g/l) przeznaczony do powschodowego zwalczania chwastów 2-liściennych (w tym komosy i rdestów) i niektórych 1-liściennych (m.in. chwastnicy) w fazie 3–5 liści kukurydzy w dawce od 0,22–0,29 l/ha z dodatkiem 2 l wspomagacza Mero 842 EC.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:55