StoryEditor

Zboża: koniec wzrostów – ceny się ustabilizowały

Jeszcze tydzień temu można było zaobserwować lokalne wzrosty cen skupu zbóż. Dziś jest to już wspomnieniem. Cały czas jednak mamy do czynienia z obniżkami cen skupu mokrej kukurydzy.
12.10.2018., 23:10h
Można powiedzieć, że w tym tygodniu nic wstrząsającego na krajowym rynku zbóż się nie dzieje. Absolutna większość sprawdzanych przez nas skupów utrzymała cenę sprzed tygodnia. Potwierdzają się tym samym prognozy największych polskich graczy na rynku zbóż, że ceny będą na pewno rosły do końca września. Październik istotnie przyniósł wyhamowanie wzrostów, niemniej cały czas były one widoczne – do dzisiaj.

O uspokojeniu w cennikach może świadczyć fakt, że niektóre firmy skupowe mają zamrożone ceny do końca listopada z zapewnieniem, że nie zmienią się one do tego czasu. To nieco wbrew światowym tendencją, bo ceny na europejskim i amerykańskim parkiecie w przypadku pszenicy mają tendencję wzrostową, ale o tym za chwilę.

Polskie zboża, światowe stawki

Cały czas mamy sytuację, że krajowe zboże na tle towaru z innych części świata wypada drogo. Pisałem już o tym w komentarzu pod koniec września. To dobra informacja dla naszych rolników. Cały czas polskie firmy mogą sprzedawać ziarno do Niemiec, które w wyniku suszy cierpią wręcz na deficyt zbóż.

Dzisiejsza sonda, jeśli chodzi o ceny, nie przynosi zmian stawek najwyżs...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:45