StoryEditor

Żniwa 2019: Puste kłosy w pszenżycie

Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Upalna pogoda sprawiła, że na polach zaroiło się od kombajnów. 
28.07.2019., 15:07h

– Jest gorąco, to żniwa idą. Plony są nieciekawe. To łan pięknej pszenicy, który powinien dać plon 6, 7 ton, a połowy tego zboża nie ma. Liczę na jakieś 4 tony. 50% strat w zbożu z powodu suszy – mówi Leszek Fornal, rolnik z Kantorowic. 

– Kosimy pszenżyto i okazało się, że widocznie, jak kwitło to brakło wody. Wszystkie zabiegi, które potrzeba zastosowaliśmy, a kłosy są w trzech czwartych puste. I plon jest o 70% niższy. Jak skosimy, to będziemy dokładnie wiedzieć. I nie jest to uznane za skutek suszy, bo wg IUNG Puławy gleba ma drugi wskaźnik bonitacji. Niby za dobre ziemie. Ziarno jest bardzo drobne i jest go bardzo mało: najwyżej 12 do 14 ziaren, a w dobrym pszenżycie powinno być 60 a nawet 80 – mówi z kolei Szczepan Bryś, rolnik z Żywocic. 

– Ceny w tym roku są kiepskie. Jek w tamtym roku była susza, choć  rzepaku i kukurydzy nie uznana, a w tym roku jest wszędzie, to w tamtym roku ceny były o 25 % wyższe niż w tym roku. Zboże jest drobne, niewykształcone i nie osiągnie dobrych parametrów – podkreśla Leszek Fornal.  

– U mnie pszenica jeszcze stoi. Inni rolnicy na cięższych ziemiach koszą około czterech, p...
Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 01:09